سبک زندگي پيامبر(ص)

اخلاق

سبک زندگي پيامبر(ص)اخلاق پیامبر(ص) از مهمّ ترین شاخصه های پیشرفت اسلام است. اثر این عامل به حدّی است که در تعریف شاخصه های پیشرفت اسلام، از میان ۳عامل مهمّ:

 1. اخلاق پیامبر(ص)،
 2. جهاد امام علی(ع) و
 3. انفاق ثروت خدیجه(س).

خداوند مستقیم به اخلاق پیامبر(ص) تصریح کرده و مي فرمايد:

 • ..اخلاق. اخلاق برجسته ‏اى دارى.(۱)
 • … خشونت و تندخويى نداري. به رحمت الهى در برابر مردم نرم و مهربان شدى!(۲)

زیرا خدا بر اساس این تصریح، پیامبر(ص) را به قصد هدایت، با آیین درست روانه ساخت تا اسلام را بر تمام ادیان پیروز گرداند.(۳) امامان(ع) هم به گوشه‌هايي از زيبائي‌هاي رفتاري پیامبر(ص)، مانند؛ خوش اخلاقی، مهربانى، ملايمت و …  اشاره كرده اند:

 1. امام صادق (ع): پیامبر(ص) نماز ظهر را با جماعت برگزار می کرد که نماز را با شتاب به پایان می رساند!… پس از نماز پرسیده شد: «چه شد که شما این گونه نماز را به پایان بردید؟» پیامبر(ص) فرمود: «آیا شما صدای گریه کودک را نشنیدید؟»(۴)
 2. پیامبر(ص) زبان خود را از دهان بیرون آورد، امام حسین(ع) با مشاهده این کار پدربزرگ، غرق در خنده و شادی های کودکانه خود گشت. شخصی با تعجب گفت: به خدا سوگند! پسرم مرد گشته و ازدواج کرده، ولی من حتّی او را نبوسیده ام. پیامبر(ص) فرمود: «هر کس مهربانی نشان ندهد، به او محبّت نمی شود».(۵)

برخي از ياران پیامبر(ص) هم،(۶) به گوشه‌هايي از زيبائي‌هاي رفتاري پیامبر(ص) اشاره كرده اند، مانند:

 • … پیامبر(ص) مهربان، دلسوز و بردبار بود.(۷)
 • … پیامبر(ص) پيوسته خوش رو، خلق و خویى راحت و نرم خو داشت.
 • … پیامبر(ص) خشن، تندخو، پر هياهو، ناسزا گو، عيب گير و … نبود.(۸)

بي‌شک بزرگ ترین درس پیامبر(ص) اخلاق بود. تأسي به سيره رفتاری پیامبر(ص) و به کاربردن آن ها، براساس آيه‌‌کريمه: «قطعا براى شما در [اقتدا به] رسول خدا سرمشقى نيكوست براى آن كس كه به خدا و روز بازپسين اميد دارد و خدا را فراوان ياد مى كند»(۹) و از جمله آن چه در اين مطلب به آن اشاره شد، راهگشاي مشکلات و مسائل مبتلا به جامعه مسلمانان خواهد بود.

نظرات، انتقادات و … را در بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالبتان را به  ادمین : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ماt.me/Yomna_ir

پانویس:

 1. …. وَ إِنَّكَ لَعَلى خُلُق عَظِيم /القلم،۴٫
 2. …. فَبِمَا رَحْمَة مِنْ اللهِ لِنْتَ لَهُمْ و َلَوْ كُنْتَ فَظّاً غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ /آل عمران، ۱۵۹٫
 3. …. هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدی وَ دِینِ الْحَقِّ لِیظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کلِّهِ وَ کفی بِاللَّهِ شَهِیداً /فتح، ۲۸٫
 4. محمدی اشتهاردی، محمد، پاسدار اسلام، ش ۲۱۰، ص ۳۰٫
 5. جعفری زینب، مجله طوبی، شماره ۱۰، ص ۱۶٫
 6. ۱۰۰محور اساسي سبک زندگي پيامبر اکرم(ص)
 7. …. كان رسول الله رحيماً رقيقاً حليماً /الطبراني، سليمان بن أحمد بن أيوب أبوالقاسم(متوفاي۳۶۰هـ) المعجم الكبير، ج۱۹، ص۲۸۸، حمدي بن عبدالمجيد السلفي، مكتبة الزهراء، الموصل، الطبعةالثانية، ۱۴۰۴ه.۱۹۸۳م.
 8. …. كان دائم البُشر، سهل الخلق، لين الجانب ليس بفظّ و لاغليظ و لاضحّاک و لافحّاش و لاعيّاب؛ /الهندي، علاءالدّين علي المتقي بن حسام الدّين(متوفاي۹۷۵هـ)، كنزالعمال في سنن الأقوال و الأفعال، ج۷، ص۱۶۶، محمود عمر الدمياطي، دار الكتب العلمية، بيروت، الطبعةالأولى، ۱۴۱۹ه.۱۹۹۸م.
 9. …. لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا /احزاب، ۲۱٫

منابع:

 1. پرسمان
 2. حوزه نت
 3. سايت شفقنا
 4. «مکارم الاخلاق» طبرسی
 5. «منتهي الآمال» محدّث قمی

باکس شناور "همچنین ببنید"

ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺳﺨﺘ ...

ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺳﺨﺘ …

به هر بهانه‌ای می‌ماند… دﻭﺗﺎ دست‌شو ﻣﺸﺖ ﮐﺮﺩ ﺟﻠﻮﻡ ﮔﺮﻓﺖ ﻭ ﮔﻔﺖ: اگر ﺑﮕویی گُل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *