خانه / مناسبت ها / قمری / ماه سرور
ماه سرور

ماه سرور

 • ماه سرور شعبان ماه من است.
 • شعبان ماهی است که در آن هم چون ماه رمضان، روزی بندگان زیاد می‌شود.
 • شعبان ماه بالا رفتن اعمال   انسان ها  است در حالی که مردم از آن غفلت می کنند.(۱)
 • شعبان ماه سرور است.
 • شعبان ماه شریفی است.
 • شعبان مناجات با خداست.
 • شعبان ماه رسول خداست.
 • شعبان ماه مناجات شعبانیّه است.
 • شعبان ماه مناجات همه ائمه(ع) است.
 • شعبان ماه آمادگی برای ورود به ماه رمضان است.
 • شعبان  ماه تولد امام حسین، امام سجّاد، حضرت ابوالفضل و حضرت مهدی(ع) است.
 • شعبان ماه دعا، مناجات، استغفار، تضرّع، توسّل، تقرّب به ذات پروردگار، ماه تلاش برای خودسازی و ماه گشایش درهای رحمت الهی به روی جامعه است.(۲)

برخي از ماه ها، به خاطر ویژگی های خاصّی که دارند، برتر از دیگر ماه ها هستند. شعبان هم ماه است که با موقعیت ممتازش در عرصه بندگی و عبودیت خداوند، ماه استقبال از ماه ضیافت الهی و ماه مبارک رمضان ماه سبز عبادت و پرستش قرار گرفته است و ماه منتخب پیامبر(ص) شده که از ویژگی های معنوی منحصر به خود برخوردار شده است:

 1. آغاز وجوب روزه
  ۲شعبان سال ۲هجری، روزه ماه رمضان واجب شد. پيامبر(ص) اين ماه را روزه مى داشت و وصل مى كرد به ماه رمضان و فرمود: … هر كه يك روز از ماه مرا روزه بدارد بهشت بر او واجب شود. خدا رحمت کند کسی را که مرا بر ماه من یاری کند یعنی روزه بدارد.(۳) ۲شعبان سال ۲۵۵هجری مرگ معتزّ عبّاسی هم ثبت شده است.
 2. ولادت حضرت امام حسین(ع)
  ۳شعبان سال ۴هجری، سالار شهیدان و سرور دلباختگان، اباعبدالله، امام حسین بن علی بن ابیطالب(ع) به دنیا آمد.
 3. ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع)
  ۴شعبان سال ۲۶هجری قمربنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس، سقای دشت کربلا به دنیا آمد. نام مشهور آن حضرت عباس که ابوالفضل، ابوالقربه، قمربنی هاشم، باب الحوایج، عبدالصالح و سقا هم می گویند. پدر ایشان امام علی بن ابیطالب(ع) و مادرشان حضرت ام البنین فاطمه(س) دختر حزام کلابیه است. حضرت عباس(ع) خوش سیما و زیبا رو بود و قامتی بلند و بازوانی قوی داشت.
 4. ولادت امام زین العابدین(ع)
  ۵شعبان سال ۳۸هجری و در زمان امامت و حکومت امام علی(ع) حضرت سیدالساجدین، زین العابدین، امام علی بن الحسین(ع) به دنیا آمد. پدرشان امام حسین(ع) و مادرشان حضرت شهربانو است. امام سجّاد(ع) ۲سال از عمربا برکتش را با جدّش امیرالمومنین(ع) و بقیه عمر شریفش رابا عموی مکرّم و مظلومش امام مجتبی(ع) وپدر بزرگوارش امام حسین(ع) گذراند و پس از واقعه عاشورا همراه دیگر اسراء به کوفه و شام برده شد.
 5. عقیقه برای امام حسین(ع)
  ۹شعبان که ۷مین روز ولادت امام حسین(ع)، پیامبر(ص) گوسفندی رابرای فرزندش به عنوان عقیقه قربانی کردند. سپس موهای سرآنحضرت را تراشیدن و هم وزن آن نقره صدقه دادند.(۴)
 6. ۱۰شعبان؛ ابو جعفر سمری شش روز قبل از رحلتش توقیعی ازناحیه مقدسه حضرت صاحب الامر(عج) برای آورد.
 7. ولادت حضرت علی اکبر(ع)
  ۱۱شعبان سال ۳۳هجری شبیه ترین مردم به خاتم الانبیاء حضرت علی اکبر(ع) به دنیا آمد. نام آندحضرت علی، پدرشان حضرت سید الشهداء(ع) و مادرشان لیلی بنت مره ثقفی است. کنیه حضرت علی اکبر(ع) طبق فرمایش حضرت صادق(ع) ابالحسن می باشد.حضرت علی اکبر(ع) شبیه ترین فرد  ازحیث سیرت و صورت وصوت به پیامبر(ص) بوده است و ایشان ۷سال در دامان جدش امام علی(ع) و مدت ۱۴سال همراه عمویش امام مجتبی(ع) و مابقی عمر شریفشان را تا ۲۷سالگی در رکاب پدربزرگوارشان امام حسین(ع) بودند.
 8. پانزدهم شعبان سال ۲۵۵ که هم زمان با شب جمعه بود، خاتم الاوصیاء و منتقم آل محمد(ص) و آخرین امام بر حقّ حضرت امام حجّة بن الحسن العسکری(عج) به دنیا آمدند. پدر شان حضرت امام حسن عسکری(ع) و مادرشان حضرت نرجس خاتون که نام ها والقاب دیگری هم چون ملیکه، ریحانه، صیقل و سوسن دارند.
 9. وفات حسین بن نوح نوبختی
  ۱۸شعبان سال ۳۶۶هجری نایب سوم حضرت صاحب الامر(عج) جناب حسین بن نوح نوبختی در بغداد به عالم بقاء رحلت کرد و در همان شهر دفن شد.
 10. جنگ بنی المصطلق
  ۱۹شعبان ۶هجری ۱۰۰۰نفر از مسلمانان در جنگ با بنی مصطلق(۵) پیروز گشتند.
  ماه سرور
 11. مرگ حفصه
  سال ۴۵هجری در ماه شعبان مرگ حفصه(دختر عمر بن الخطاب، از همسران پیامبر(ص) و یاران عایشه ثبت) شده است.
 12. جنگ پیامبر(ص) با بنی سعد
  پیامبر(ص) حضرت امیرالمومنین علی(ع) را با ۱۰۰نفر نیرو، در ماه شعبان سال ۶هجری به جنگ قبیله بنی سعد فرستاد و چون قبیله مذکور از اعزام نیروی اسلام خبردار شدند، فرار کردند و امام علی(ع) با غنایم بسیار به مدینه بازگشت.
 13. شهادت سعید بن جُبَیر
  در ماه شعبان سال ۹۵هجری سعید بن جبیر؛ شاگرد و یار امام سجاد(ع)، به دست حَجاج بن یوسف ثقفی به شهادت رسید و بنا بر دعای سعید، حجاج آخرین قتلی بود که انجام داد و ۲۰روز بعد از شهادت سعید بن جبیر به مرض آکله مرگش ثبت شد.
 14. مرگ مُغیره بن شُعبه
  در ماه شعبان سال ۵۰هجری مُغیره بن شُعبه مرگش ثبت و در  کارنامه نامبرده آمده؛ او ازکسانی بود که:
  – در سَقیفه حضور داشت.
  – از طرف معاویه حاکم کوفه شد.
  – از جاعلان معروف روایات و احادیث دروغین بود.
  – از اصحاب صحیفه و لیله عقبه بود و قصد داشتند پیامبر(ص) را به قتل برسانند.(۶)

توصیه امام رضا(ع) برای روزهای پایانی ماه شعبان

اَبُوالصَّلت هَروى گوید: در جمعه آخر ماه شعبان به خدمت امام رضا(ع) رسیدم. حضرت(ع) فرمود: اى ابوالصَّلْت اکثَر ماه شعبان رفت و این جمعه آخر آن است پس تدارک و تلافى کن در آن چه از این ماه مانده است. تقصیرهایى را که در ایّام گذشته این ماه کرده اى. بر تو باد که بر آن چه نافع است براى تو رُو آورى. دعا و استغفار و تلاوت قرآن مجید بسیار کن. از گناهان خود به سوى خدا توبه کن تا آن که چون ماه مبارک در آید خالص گردانیده باشى خود را براى خدا و مگذار در گردن خود امانت و حق کسى را مگر آن که ادا کنى و مگذار در دل خود کینه کسى را مگر آن که بیرون کنى و مگذار گناهى را که مى کرده اى مگر آن که ترک کنى و از خدا بترس و توکّل کن بر خدا در پنهان و آشکار امور خود و هر که بر خدا توکّل کند خدا او را بس است. بسیار بخوان در بقیّه این ماه این دعا را: خدایا اگر در آن قسمت از ماه شعبان که گذشته ما را نیامرزیده اى در آن قسمت که از این ماه مانده بیامرزمان.(۷) به درستى که حقّ تعالى در این ماه، براى حرمت ماه مبارک رمضان، بسیار بنده هایی را، از آتش جهنّم آزاد مى گرداند.(۸)

پیشنهادها، انتقادها خود را در دیدگاه‌ها مطرح و به ادمین : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ماt.me/Yomna_ir

پانویس:

 1. فضائل الاشهر الثلاثه، ص۲۴، ﻭﺳﺎﺋﻞ ﺍﻟﺸﻴﻌﺔ؛ ﺝ۱۰، ﺹ۴۷۵ و ج۷، ص۲۶۶، ح۲۳٫ پیامبر(ص) فرمود: «الا و ان رجب شهر الله، و شعبان شهری و شهر رمضان شهر امتی: رمضان ماه خدا و شعبان ماه رسول خدا و رجب ماه من است.
 2. رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای دام عزّه ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
 3. وسایل الشیعه، ج ۱۰، ص ۹۷ و بحارالانوار، ج ۹۴ و ۷۹ باب ۵۶٫
 4. عقیقه؛ گوسفند یا هر حیوانی که صلاحیّت قربانی کردن دارد، در روز ۷م ولادت فرزند، جهت حفظ او از بلاها می کشند. پرداخت قیمت آن کفایت از عقیقه نمی‌کند. بهتر است عقیقه و فرزندی که برایش عقیقه می‌شود، از حیث جنسیت مساوی باشند، ولی اگر چنین نشد اشکالی ندارد و کفایت می کند.
 5. منزلی بین راه مدینه و مکه.
 6. صحيفه طومارى است كه منافقين پيمان نامه ‏اى را نوشته و امضا كردند كه هرگاه پيامبر(ص) از دنيا رفت هرگز نگذارند خلافت به امام على(ع) منتقل شود. سپس آن نامه را مهر كردند و به دست ابى عبيده جرّاح سپردند تا آن را در كعبه بگذارد. در اين نوشته ترتيب افرادى كه پس از پيامبر بر مسند خلافت مى‏ آمدند را مشخص كرده و به همان ترتيب هم يكى پس از ديگرى عمل شد.[غديرشناسى (دشتى) به نقل از كشف اليقين علامه حلى، ص۱۳۷ و ارشاد القلوب ديلمى ص۲۰۰، بحارالانوار، ج۲۸، ص۱۰۵ و …] اصحاب لیله عقبه سوءقصدکنندگان به پیامبر(ص) در مسیر تبوک به مدینه اند.[المغازی، ج۳، ص۱۰۴۲] مفسّران قرآن، نزول آیه ۷۴ سوره توبه را دربارهٔ آنان دانسته‌اند که از ناموفّق بودن توطئه آن‌ها در ترور پیامبر حکایت دارد.[تفسیر الکشّاف، ج ۲، ص ۲۹۱؛ تفسیر مجمع‌البیان، ج ۵و۶، ص ۷۹]
 7. اَللّهُمَّ اِنْ لَمْ تَکُنْ غَفَرْتَ لَنا فیما مَضى مِنْ شَعْبانَ فَاغْفِرْ لَنا فیما بَقِىَ مِنْهُ.
 8. عیون اخبار الرضا، جلد۲، صفحه ۵۱؛ عَنْ عَبْدِ السَّلَامِ بْنِ صَالِحٍ الْهَرَوِيِّ قَالَ دَخَلْتُ عَلَى أَبِي الْحَسَنِ عَلِيِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا ع فِي آخِرِ جُمُعَةٍ مِنْ شَعْبَانَ فَقَالَ لِي يَا أَبَا الصَّلْتِ إِنَّ شَعْبَانَ قَدْ مَضَى أَكْثَرُهُ وَ هَذَا آخِرُ جُمُعَةٍ مِنْهُ فَتَدَارَكْ فِيمَا بَقِيَ مِنْهُ تَقْصِيرَكَ فِيمَا مَضَى مِنْهُ وَ عَلَيْكَ بِالْإِقْبَالِ عَلَى مَا يَعْنِيكَ وَ تَرْكِ مَا لَا يَعْنِيكَ وَ أَكْثِرْ مِنَ الدُّعَاءِ وَ الِاسْتِغْفَارِ وَ تِلَاوَةِ الْقُرْآنِ وَ تُبْ إِلَى اللَّهِ مِنْ ذُنُوبِكَ لِيُقْبِلَ شَهْرُ اللَّهِ إِلَيْكَ وَ أَنْتَ مُخْلِصٌ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ لَا تَدَعَنَّ أَمَانَةً فِي عُنُقِكَ إِلَّا أَدَّيْتَهَا وَ لَا فِي قَلْبِكَ حِقْداً عَلَى مُؤْمِنٍ إِلَّا نَزَعْتَهُ وَ لَا ذَنْباً أَنْتَ مُرْتَكِبُهُ إِلَّا قَلَعْتَ عَنْهُ وَ اتَّقِ اللَّهَ وَ تَوَكَّلْ عَلَيْهِ فِي سِرِّ أَمْرِكَ وَ عَلَانِيَتِكَ وَ مَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدْراً وَ أَكْثِرْ مِنْ أَنْ تَقُولَ فِيمَا بَقِيَ مِنْ هَذَا الشَّهْرِ اللَّهُمَّ إِنْ لَمْ تَكُنْ قَدْ غَفَرْتَ لَنَا فِي مَا مَضَى مِنْ شَعْبَانَ فَاغْفِرْ لَنَا فِيمَا بَقِيَ مِنْهُ فَإِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى يُعْتِقُ فِي هَذَا الشَّهْرِ رِقَاباً مِنَ النَّارِ لِحُرْمَةِ شَهْرِ رَمَضَان‏.

منابع:

 1. المغازی
 2. حوزه نت
 3. عیون اخبار الرضا، جلد۲
 4. پایگاه تخصصی صحیفه سجادیه

باکس شناور "همچنین ببنید"

عدالت اجتماعی

عدالت اجتماعی

«هر چیز در جای خود» یا «giustizia» عدالت است و عدالت اجتماعی یکی از دلالت‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *