خانه / دسته‌بندی نشده / روش تربیت کودکان از نگاه ابوعلی سینا

روش تربیت کودکان از نگاه ابوعلی سینا

شیخ الرئیس ابو علی سینا در برخی رسالات از جمله ((سیاست ،تصنیف)) به روش های آموزش کودکان می پردازد و بر این باور است که پدر و مادر باید در تربیت فرزندانشان پویا و کوشا باشند، شرح کوتاهی از نظرات ایشان از این قرار است:

بر پدر و مادر لازم ست که برای فرزندشان نامی نیکو وخوشایند انتخاب کنند، یعنی معنی و مفهوم آن زیبا باشد و آن نام باعث سربلندی فرزندشان گردد، نه اینکه باعث شود که دیگران فرزند را موجب ملامت و تمسخر قرار دهند….

اگر لازم است که برای فرزندشان، دایه – پرستار، بگیرند، باید شخصی سالم و تندرست برگزینند،که در عقل و درایت نیز سالم باشد و نیز اخلاق نیکو داشته باشد،…

آموزگاری دانا و توانا برای فرزندشان انتخاب کنند. آموزگار باید به کودک جملات حکمت آمیز و اشعار پند آموز بیاموزد ، تا جانش روشن شود و کودک را با ((آداب زندگی و معاشرت با مردم)) آشنا کند و او را از عادات بد بپرهیزاند و نیز باید بدانند که اگر آموزگار فاسد باشد، اخلاق کودک نیز فاسد خواهد شد.

کودک از دوست و رفیقش اموری را می آموزد، چون بیشتر با رفیقانش، مأنوس است؛ پس مراقب دوست گرفتن کودک خود باشند…

از سرزنش کودک بپرهیزند. همواره باید خواسته های کودکان را فهمید و آنان را به شغل و کاری که خواهان آن هستند سوق داد، تا استعداد های خود را بروز دهند.

کودک را باید با سختی های زندگی آشنا کرد، تا در آینده بتواند با مشکلات کنار آید.

از تن دادن به همه ی خواسته های فرزندان باید پرهیز کرد، چرا که موجب وابستگی آنها به پدر و مادر خواهد شد.

منابع:

کتاب سیاست،تصنیف شیخ الرئیس فصل چهارم صفحه ۱۱۹
اعلام فلسفة العربیة -چاپ بیروت جلد یکم صفحه ۵۲۴

باکس شناور "همچنین ببنید"

حکایت درویش و خواجه

درویشی تنگدست به در خانه ی توانگری رفت و گفت: شنیده ام مالی در راه …