خانه / اسوه ها / اهل بیت(ع) / بشر حیران ز قدر و جاه زهرا (س)

بشر حیران ز قدر و جاه زهرا (س)

گروهی بر این عقیده اند که حضرت زهرا(س) ۵سال قبل از بعثت پیامبر(ص) – همان سالی که قریش خانه کعبه را بنا می کرد. -به دنیا آمده است. امّا گروهی از علما، ولادت حضرت زهرا(س) را پنج سال بعد از بعثت پیامبر(ص) دانسته اند. شیخ صدوق در کتاب امالی به از نقل امام صادق(ع): در هنگام ولادت حضرت فاطمه(س)، خدیجه(س) شخصی را به نزد زنان قریش فرستاد و از آن ها خواست تا به خانه او بیایند و در هنگام وضع حمل به او کمک کنند، اما زنان مکّه برای خدیجه پیغام دادند که تو به سخنان ما گوش نکردی و با یتیم ابی طالب ـ که مال و ثروتی نداشت ـ ازدواج کردی، لذا ما به کمک تو نخواهیم آمد. حضرت خدیجه(س) از این پیغام غمگین شد و در حال اندوه به سر می برد که ناگهان چهار زن گندمگون بلند قامت را ـ که همچون زنان بنی هاشم بودند ـ مشاهده کرد که بر وی وارد شدند. حضرت خدیجه(س) از دیدن ایشان نگران شد، اما یکی از آن چهار زن به سخن آمد و گفت: ای خدیجه! نترس و محزون مباش. پروردگارت ما را فرستاده و ما خواهرانت هستیم. من ساره ام. این آسیه همسر فرعون است. او همدمت در بهشت خواهد بود. آن دیگری مریم دختر عمران است. نفر چهارم، کلثوم خواهر حضرت موسی(ع) است. خداوند ما را نزد تو فرستاده تا به وضع حملت کمک کنیم.

بشر, حیران, قدر, جاه, زهرابه پاس احترام حضرت فاطمه(س)

حضرت زهرا(س) در شرایطی از تاریخ قدم به عرصه وجود نهاد که هنوز ابرهای تیره تفکّر جاهلیّت بر سر زمین حجاز سایه افکن بود. زن در نظر اعراب، موجودی پست و بی ارزش بلکه مایه خجلت و سرافکندگی به شمار می آمد. تا آن جا که هرگاه به یکی از آنان خبر تولّد نوزاد دختری داده می شد، چهره اش از خشم سیاه می گشت و خود را برای دفن نوزادش در زیر خاک آماده می ساخت. با وجود این، رسول خدا(ص) بر خلاف این رسم و اندیشه جاهلانه، از تولّد زهرای مرضیه بسیار خوشحال شد. ایشان با اظهار شادمانی، در تکریم این دختر و بزرگداشت شخصیت او کوشید. هر زمان که فاطمه زهرا(س) بر رسول خدا(ص) وارد می شد آن حضرت(ص) به پاس احترام دختر خویش، تمام قامت در مقابلش می ایستاد و گاه به رسم ادب و محبّت بر دستان وی بوسه می زد.

گوهر ناشناخته

۲۰جمادی الثانی، سالروز ولادت اختر تابناک آسمان عصمت، فاطمه زهرا(س) است. حقیقت آن است که شخصیت والا و مقام و موقعیت شگفت انگیز این بانوی بزرگ جهان اسلام از ابتدای ولادت تا کنون ـ که نزدیک به چهارده قرن از آن می گذرد ـ آن چنان که باید و شاید شناخته نشده است.

مقام معظم رهبری: «وقتی انسان به روایاتی که مربوط به فاطمه زهرا(س) می باشد و از زبان ائمه(ع)صادر شده است مراجعه می کند، می بیند زبان معصومین(ع)نسبت به این بزرگوار، آن چنان زبان ستایش و خضوع و خشوع است که برای کسی که مقام والای فاطمه زهرا(س) را ندانسته باشد، ممکن است مایه تعجب باشد. از خود پیامبر(ص) که پدر و مربی این مخدره ی بزرگوار بود تا امیرالمؤمنین که همسر او بود و تا فرزندان او یعنی ائمه(ع) ـ هر کدام راجع به زهرای اطهر جمله ای گفته اند و آن را با زبان تعظیم و ستایش بیان کرده اند. این نشان دهنده آن مقام والا و توصیف ناشدنی است که حقیقتا برای ذهن قاصر ما، آن علو درجه معنوی و ملکوتی امّ الائمة النجباء(س) قابل درک نیست.»

باکس شناور "همچنین ببنید"

خیبر

فتح خیبر

 در زبان عبری به معنای قلعه‌ است. قلعه‌های خیبر در روزگار صدر اسلام محل سکونت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *