خانه / اسوه ها / اهل بیت(ع) / مهدى از ديدگاه علماى اهل سنّت

مهدى از ديدگاه علماى اهل سنّت

مهدى, ديدگاه, علماى, اهل, سنتاعتقاد به مهدويت، اختصاص به شيعه ندارد، بلكه بر اساس روايات فراوانى كه از پيامبر اكرم(ص)ي رسيده، علماى اهل سنّت نيز اين موضوع را قبول دارند. ولى معمولا آنان، تولّد حضرت مهدى را انكار می كنند و می گويند: شخصيّتى كه پيامبر اكرم از قيام او خبر داده، هنوز متولّد نشده است و در آينده تولّد خواهد يافت.شبراوى شافعى در «الاتّحاف» گويد:«شيعه عقيده دارد مهدى موعود ـ كه احاديث صحيحه درباره او وارد شده ـ همان پسر حسن عسكرى است و در آخر الزّمان ظهور خواهد كرد، ولى صحيح آن است كه او هنوز متولّد نشده و در آينده متولّد می شود و او از اشراف اهل بيت كريم است.»ابن ابی الحديد در شرح نهج البلاغه، ذيل خطبه ۱۶ می گويد: «اكثر محدّثين عقيده دارند مهدى موعود از نسل فاطمه(عليها السلام) است و اصحاب ما معتزله آن را انكار ندارند و در كتب خود به نام او تصريح كرده اند و شيوخ ما به او اعتراف نموده اند. منتها او به عقيده ما هنوز متولّد نشده و بعداً متولّد خواهد گرديد.»با اين حال، تعدادى از مورّخان و محدّثان اهل سنّت، تولّد آن حضرت را ذكر كرده و آن را يك واقعيت دانسته اند ، از جمله:

۱ . عزّالدّين ابن اثير (متوفّاى ۶۳۰) در حوادث سال ۲۶۰ هجرى می نويسد:«ابو محمّد عسكرى (امام حسن عسكرى) در سال ۲۳۲ متولّد شد و در سال ۲۶۰ وفات يافت و او پدر محمّد است كه شيعه او را «منتَظَر» نامند.»

۲ . عماد الدّين ابوالفداء اسماعيل بن نورالدّين شافعى (متوفّاى ۷۳۲) گويد:«على هادى (امام دهم) در سال ۲۵۴ هجرى در سامرّا وفات يافت. او پدر حسن عسكرى است و حسن عسكرى يازدهمين امام از ائمّه دوازده گانه است و او پدر محمّد منتظَر صاحب سرداب است و در سال ۲۵۵ متولّد شده است.»

۳ . ابن حجر هيتمی مكّى شافعى (متوفّاى ۹۷۴) در «الصّواق المحرقه» می نويسد: «حسن عسكرى در سامرّا وفات يافت، عمرش ۲۸ سال بود و به قولى او را مسموم كردند و از خود فرزندى جز ابوالقاسم محمّد حجّت باقى نگذاشت، عمر او به وقت وفات پدرش پنج سال بود، ليكن خدا در آن كمی سنّ، به وى حكمتِ امامت را عطا كرده بود و «قائم منتظَر» ناميده می شود.»

۴ . نورالدّين على بن محمّد بن صبّاغ مالكى (متوفّاى ۸۵۵) گويد:«مدّت امامت امام حسن عسكرى دو سال بود. او بعد از خودش فرزندش «حجّت قائم» را باقى گذاشت كه براى حكومتِ حقّ، انتظارش كشيده می شود. پدرش او را مخفى نگهداشته و پنهانش كرده بود و آن به علّت سختى كار و خوف از سلطان وقت بود.»

۵ . ابوالعبّاس احمدبن يوسف دمشقى قرمانى (متوفّاى ۱۰۱۹) در «اخبار الدُّوَل و آثار الأُوَل» می نويسد:«فصل يازدهم كتاب در بيان حال خلف صالح امام ابی القاسم محمّد فرزند حسن عسكرى است كه عمرش به وقت وفات پدرش پنج سال بود، ليكن خدا به وى حكمت عطا فرمود، چنان كه به يحيى(ع) داده شد، او متوسّط القامه، زيباموى، زيبابينى و گشاده پيشانى بود.»معلوم می شود كه تولّد حضرت مهدى براى اين نويسنده و مورّخ سنّى به قدرى واضح و يقينى بوده كه حتّى به بيانِ قيافه و شمائل آن حضرت نيز پرداخته و از او به نام «الخلف الصّالح» ياد كرده است.

۶ . حافظ ابوعبدالله محمّد بن يوسف كنجى شافعى (متوفّاى ۶۵۸) در «كفاية الطّالب» می نويسد:«امام عسكرى روز جمعه هشتم ربيع الاوّل در سال ۲۶۰ در سامرّا از دنيا رفت و در خانه اى كه پدرش در آن دفن شده بود، دفن گرديد، پسرش را بعد از خود گذاشت و اوست امام منتظَر.

كتاب كفاية الطّالب را در اينجا تمام كرده و حالات او را در كتابی مخصوص می نگاريم.»ناگفته نماند كه كتاب ويژه اين عالمِ سنّى درباره حضرت مهدى(ع)، البيان فى اخبار صاحب الزّمان نام دارد.

۷ . خواجه پارسا از بزرگان مذهب حنفى در كتاب «فضل الخطاب» می نويسد:«ابو محمّد حسن عسكرى بعد از خودش جز فرزندى به نام ابوالقاسم محمّد منتظَر كه مرسوم به قائم و حجّت و مهدى و صاحب الزّمان است بر جاى نگذاشت. شب ميلاد او نيمه شعبان سال ۲۵۵ هجرى و مادرش امّ ولد بوده كه نرجس ناميده شده است.»

۸ . ابن طلحه كمال الدّين شافعى (متوفّاى ۶۵۴) در كتاب ارزشمندش به نام «مطالب السَّئُول فى مناقب آلالرّسول» می نويسد:«امّا در مناقب ابو محمّد حسن عسكرى همين بس كه بزرگترين منقبب و مزيّتى كه خدا به او داده آن است كه مهدى موعود از صلب اوست… مادرش كنِيرى است به نام صيقل و نام خودش محمّد، كنيه اش ابوالقاسم، لقبش «حجّت» و «خلف صالح» و به قولى «منتظَر» است.»

۹ . شمس الدّين ابوالمظفّر سبط بن جوزى حنفى (متوفّاى ۶۵۴) در كتاب معروفش «تذكرةالخواصّ» می نويسد:«محمّد بن حسن بن على بن محمّد بن على بن موسى الرّضا بن جعفر بن على بن الحسين بن على بن ابيطالب، كنيه اش ابوعبدالله و ابوالقاسم است. و او خلف حجّت، صاحب الزّمان، قائم منتظَر و آخرين ائمّه است. خبر داد ما را عبدالعزيز بن محمود بن بزّاز از ابن عمر گفت: رسول خدا(ص) فرمود: «خارج می شود در آخر الزّمان مردى از فرزندانم كه اسم او مثل اسم من و كنيه او مثل كنيه من است، زمين را پر از عدل می كند، همان طور كه پر از ظلم شده باشد، اين همان مهدى است.»

۱۰ . عبدالوّهاب شعرانى شافعى مصرى (متوفّاى ۹۷۳) در كتابش به نام «اليواقيت والجواهر» می نويسد:«… او از اولاد امام حسن عسكرى و تولدّش در نيمه شعبان سال ۲۵۵ واقع است و او باقى می ماند تا با عيسى بن مريم(ع) اجتماع كند. و عمر شريفش تا زمانِ ما كه اكنون سال ۹۵۸ است، ۷۰۶ سال می باشد.»

از حضرت مهدى(ع)، مطالبی ارزنده تحت عنوان توقيعات و نامه هاى آن حضرت به نوّاب اربعه و بعضى از اَعلامِ خاصّانِ مورد اعتماد او، نقل گرديده كه در مجامع حديثى از قبيل: بحارالانوار، احتجاج طبرسى، غيبت نعمانى، غيبت شيخ طوسى و اكمال الدّين شيخ صدوق، روايت شده است.

باکس شناور "همچنین ببنید"

خیبر

فتح خیبر

 در زبان عبری به معنای قلعه‌ است. قلعه‌های خیبر در روزگار صدر اسلام محل سکونت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *