چهارشنبه , ۲۶ دی ۱۳۹۷
خانه / سرای دانش / معرفی کتاب / الصحيفة السجادية

الصحيفة السجادية

الصحيفة, السجاديةاين كتاب، مجموعه دعاهايى امام زين العابدين عليه‏ السّلام است. صحيفه سجاديه به انجيل اهل بيت عليهم‏ السّلام و زبور آل محمّد صلّى اللّه عليه و آله و سلّم ملقّب است، همان طور كه انجيل عيسى عليه‏ السّلام و زبور داود عليه‏ السّلام دو كتاب آسمانى حاوى علم و حكمت بوده‏اند، صحيفه هم علوم و حكمى را در بر دارد كه جهانيان را به سعادت و نيكبختى مى‏رساند. پنجاه و چهار دعا دارد. دعا ها شامل مباحث عرفانى، اخلاقى، اعتقادى، اجتماعى و سياسى است. اين كتاب را به اخت القرآن يعنى خواهر قرآن وصف نموده‏اند.

كتاب صحيفه سجاديه بسيارى از حقايق، علوم و معارف اسلامى را از راه دعا و درخواست از خداوند متعال به مردم جهان گوشزد مى‏فرمايد. خدا و رسول و امام را با برهانى كه روى دو پايه عقل و علم استوار است به همگان معرفى مى‏كند.اين كتاب خفتگان راه حقّ و حقيقت را بيدار كرده و اوصاف حسنه و اخلاق نيكو را، كه سزاوار خردمندان است، مى‏آموزد. چگونگى حاجت خواستن از خداى تعالى و دعا نمودن درباره يكديگر را ياد مى‏دهد و همگان را به راه خدا شناسى راهنمايى مى‏كند.

 

امام سجّاد عليه‏ السّلام در این كتاب، بزرگان، فرمانروايان و زمامداران را به فروتنى و مهربانى در برابر زير دستان و ضعيفان جامعه تشويق مى‏نمايد. به هنگام جنگ راه‏هاى كمك خواستن از خداوند متعال را براى غلبه بر دشمن نشان مى‏دهد.

باکس شناور "همچنین ببنید"

قُرْآن

قُرْآن

قُرْآن(Quran) کلام خدا , نام کتاب آسمانی است که بر پیامبر(ص) نازل گردید. قُرْآن، قُرْآن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − شش =