خانه / مناسبت ها / قمری / دیدگاه اسلام در باره سرور و شادی

دیدگاه اسلام در باره سرور و شادی

دیدگاه, اسلام, سرور, شادیچگونه می توان شاد بود و مرتکب معصیت نشد؟

 

اسلام از شادی و مصادیق شادی چه معنایی را در نظر دارد؟

 

از سرور و شادی در سیره نبی مکرم اسلام(ص) چه الگویی ارائه شده است؟

 

در سیره عملی ائمه هدی(ع) در باره سرور و شادی چه الگویی را ارائه نموده اند؟

 

شادی و غم یک حالت درونی است یک حالت روحی است و در زندگی هر انسانی رخ می دهد. انسان ها گاهی خوشحال و گاهی غمگین هستند و این مخصوص ما مسلمان ها و یا شیعیان نیست بلکه همه انسان های روی کره زمین این گونه اند و این یک چیز عادی و طبیعی است، اسلام هم نمی گوید همیشه غمگین باشید و هیچ وقت شاد نباشید. صرف شادی و یا غم موضوعیت ندارد و هیچ یک هدف نیستند. با توجه به این که اسلام یک دینی است که انسان ها را به طرف کمال هدایت می کند می گوید، شاد باش اما آن را در جهت کمال تنظیم کن، غمگین باش ولی در جهت کمال آن را تنظیم کن زیرا اسلام دین تنظیم زندگی است و انسان کمالش به این است که به موقع شادی کند و به موقع، در جهت غم حرکت کند. از نظر اسلام شادی کردن مکروه نیست. مراجعه به آیات و روایات این باب می فهماند نفس این عمل هیچ نکوهشی نشده است بلکه فقط آن خوشحالیها و حتی غم و اندوههایی که انسان را از یاد خدا غافل کند و گرفتار همین عوامل مادی و مشغول و سرگرم به غیر خدا و آخرت نماید مذموم و ناپسند است.

 

روایات بسیار زیادی داریم که دلالت بر این نکته می کند انسان ها باید در شادی ها و روزهای خوش خود، دیگران را شریک بدانند و به خاطر این که خداوند به او نعمتی داده است دیگران را خوشحال نماید به مانند روایاتی که می گویند بعد از این که خداوند فرزندی به شما داد و یا این که عروسی کردید و یا این که از سفر حج برگشتید ولیمه بدهید و هم چنین در کتاب وسائل الشیعه یک بابی هست به نام استحباب خندیدن و شوخی کردن البته مادامی که زیاد نشده و موجب غفلت از یاد خدا نشود و هم چنین روایاتی که دلالت بر استحباب خنده رو بودن و غم دل را در درون نگاه داشتن می کنند، بسیارند و نیز از آن روایاتی که دلالت بر استحباب ادخال سرور و خوشحال کردن مؤمنان می شود نباید غافل شد.روایات کثیری داریم که ما را از خندیدن بی جهت و شاد بودن در لهو و لعب و کلاً مسائلی که ما را از یاد خدا غافل می کند نهی می نمایند و آن را باعث مرده شدن قلب می دانند.

 

با توجه به این که اسلام به همه ابعاد زندگی بشری عنایت دارد چه جهات مادی و چه جهات معنوی و یکی از نیازمندیهای هر انسانی داشتن لحظاتی خوش و شادی نمودن است قطعاً از آن نهی نکرده است به همین جهت روزهای زیادی از سال به نام عید اختصاص یافته و در این روزها مسلمانان به یکدیگر تبریک و تهنیت می گویند ما نیز آن را جشن می گیریم مانند اعیاد بزرگ ۱۷ربیع و ۱۵شعبان و عید غدیر خم. و از آن طرف هم در خوشحالی های شخص مانع جشن گرفتن نشده و در جهت کمال و سعادت هر فرد دستور داده که این خوشحالی ها مانع غفلت تو از خداوند نشود. نکته دیگری که نباید از آن غافل شد این است که اگر بنا شد شادی و غم هر دو در جهت تکامل بکار گرفته شود، پس نباید در راه حصول هر یک از آن ها از اسباب و علل و راههای نامشروع استفاده کرد. به طور مثال: برای عزاداری نباید از قمه زنی و یا اعمالی که موجب وهن دین می شود استفاده کرد و هم چنین برای شاد بودن نباید سراغ کارهایی رفت که موجبات اذیت و آزار دیگران در آن است و یا اساساً اسلام با اصل آن مخالف است مثلاً از غنا و موسیقی استفاده کرد که هم محتوای باطل دارد و هم لغو و لهو و لعب به شمار می آید.

باکس شناور "همچنین ببنید"

قهرمان کربلا

قهرمان کربلا

حضرت زَینب کبری (س) مادر شهیدی است که عزیزانش را درراه خدا داد، میلیون‌ها انسان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *