یکشنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۷
خانه / مناسبت ها / میلادی / میلاد حضرت عیسی مسیح (ع)

میلاد حضرت عیسی مسیح (ع)

میلاد, حضرت, عیسی, مسیح« إِذْ قَالَتِ الْمَلآئِكَةُ يَا مَرْيَمُ إِنَّ اللّهَ يُبَشِّرُكِ بِكَلِمَةٍ مِّنْهُ اسْمُهُ الْمَسِیحُ عِیسَى ابْنُ مَرْيَمَ وَجِیهًا فِی الدُّنْيَا وَالآخِرَةِ وَمِنَ الْمُقَرَّبِینَ؛ … ای مریم، خداوند تو را به کلمه ای ازخویش که نامش مسیح، عیسی بن مریم است و در دنیا و آخرت وجاهت دارد و از مقرّبان است، بشارت می دهد. » (آل عمران / ۴۵)

خداوند متعال، با قدرت نمایی خود فصلی جدید و استثنایی در نظام خلقت گشود. انسانی آفرید که اکثر اسباب عادی و تدریجی از صحنه آفرینش حضرت عیسی (ع) حذف شد. از این جهت است که عیسی خود کلمه نامیده شد.

از نشانه های مهر و عطوفت خداوند همان است که بر بندگان خود انسان های معصوم و خاصّی را قرار داد تا اسباب هدایت و بشارت شوند. یکی از این انسان‌های خاصّ و بزرگوار حضرت عیسی (ع) است. او از پیامبران اولوا العزمی است که اصل وجود و خلقتش توام با معجزه و سرانجام زندگیش در این جهان نیز با معجزه پایان یافت. حضرت عیسی مسیح (ع) پیام محبّت ورزیدن به دیگران را برای بشريّت به ارمغان آورد. حضرت عیسی (ع) به اقامه عدل و نفی ظلم همّت گماشت و دنیا طلبی را مذموم شمرد.

جشن كریسمس

“كریسمس” جشنی كه هر ساله نوید آغاز سال نوی میلادی را به جهانیان می‌دهد. این جشن مذهبی برای مسیحیان در طول تاریخ خود، دگرگونی‌های بسیاری را تجربه كرده است. آن گونه كه از تاریخ بر می‌آید، كریسمس در قرن چهارم میلادی كه امپراطوری روم (بیزانس) به طور رسمی آیین مسیحیت را پذیرفت، در دنیای غرب رایج شد و به مرور زمان، نشو و نما گرفت. گرچه این جشن متعلّق به مسیحیان است اما در اصل از ایران باستان و آیین “مهر” (میترائیسم) گرفته شده و به همین دلیل، با دی و شب یلدای ایرانی همزادی و اشتراكات فراوان دارد. در این زمینه اختلاف نظرهایی هم موجود است مبنی بر این که سالروز ولادت حضرت عیسی(ع) را نمی‌توان روزی را مشخص كرد. زمان “كریسمس” نیز میان شاخه‌های مختلف مسیحیت اعم از ارتدوكس، كاتولیك و پروتستان ها، متفاوت است. هریك، مبنایی را برای آن تعیین كرده‌اند.  اگر چه همگی به سال روز تولّد “مهر” (میترا) – خدای پاكی- در ایران باستان نزدیك است.

آداب جشن كریسمس

آداب و رسوم كریسمس در طول زمان دچار دگرگونی های بسیار شده است، به‌گونه‌ای كه هدیه‌دادن و شیرینی‌های متنوّع و رنگارنگ آن در قرن نوزدهم میلادی توسّط تاجران یهودی در اروپا رایج شد. عدّه بسیاری نیز معتقدند كه “بابانوئل”، شخصیت افسانه‌ای كه مسیحیان را در ايّام كریسمس با هدایای خود، خوشحال می‌سازد، در واقع از “عمو نوروز” ایرانی ها الهام گرفته و در ابتدا، لباسی سبز بر تن داشته است. علّت تغییر رنگ بابانوئل به لباس قرمز مشخص نیست. به همین دلیل، امروزه عدّه‌ای – به طنز یا جدّی- معتقدند كه شركت كوكاكولا، چنین رنگی را به آن داده است. بابانوئل پیش از این به كودكان هدیه می‌داد اما چند دهه است كه به لطف تبلیغات دنیای مصرف، دادن هدیه به بزرگان را نیز مد كرده است. با وجود این، برگزاری كریسمس در كشورهای مختلف مسیحی بنا به سنّت و رسم و رسوم آنان، تفاوت هایی نیز با یك دیگر دارد. با نزدیك شدن كریسمس مردم برای جشن گرفتن تولد حضرت عیسی مسیح(ع) به كلیساها می‌روند. در این دوران، به خصوص رایج است كه مسیحیان از دستورهای حضرت عیسی(ع) پیروی می‌كنند، امّا چیزی كه به خوبی درك نشده، این است كه مسلمانان هم حضرت عیسی(ع) را دوست داشته و به وی احترام می‌گذارند، چرا كه او نیز یكی از پیام‌آوران خدا برای بشريّت است.

اسلام و حضرت عیسی مسیح(ع)

شخصيّت حضرت عیسی(ع) در اسلام، نقشی اساسی دارد. مسلمانان ایمان دارند كه خداوند، انجیل را به حضرت عیسی (ع) داده است، همان‌گونه كه تورات را بر حضرت موسی(ع)، زبور را بر حضرت داود(ع) و قرآن را بر حضرت محمد(ص) نازل كرده است. مسلمانان تا زمانی كه به حضرت عیسی(ع) ایمان نیاورند، مسلمان به شمار نمی‌روند و اسلام، تنها دینی است كه بر مسیحیت گواهی داده است. هم چنین اسلام، احترام خاصّی نیز برای حضرت مریم(س) قایل است. سوره  مریم  در قرآن به زندگی حضرت عیسی (ع) اختصاص دارد. زندگی عیسی مسیح(ع) برای مسیحیان و غیرمسیحیان واقعه مهمّی است. هم مسلمانان و هم مسیحیان می‌توانند درس‌های بسیاری از كریسمس بگیرند، اما گاه به نظر می‌رسد، این جشن سالانه، پیروزی سمبل‌های شرك بر دین حضرت عیسی (ع) است و در این‌‌باره اختلافی وجود ندارد، چراكه سمبل‌های گرفته‌شده از دین‌های غیرخداپرستانه، تولّد و درس‌های حضرت عیسی مسیح(ع) را تحت‌الشّعاع قرار داده است این اختلاط باعث اختلال در اصول اساسی مسیحيّت، مانند؛ روحانیت، سادگی، فروتنی، مهربانی و بخشندگی است. كریسمس برهه‌ای افتخارآمیز از سال است، امّا هر ساله چهره حضرت عیسی(ع) و آموزه‌های وی بیش تر و بیش تر از این مراسم رخت برمی‌بندد. ولی به هر حال، نكته مثبتی هم دارد كه اگر نبود، روابط خانوادگی از آن چه امروزه دیده می شود بدتر بود و در واقع، تنها فرصتی است كه خانواده‌ها تلاش می‌كنند، پیوندهای شكسته‌شده‌شان را ترمیم كنند. در جنگ جدایی دین از مدارس و دولت، كریسمس پیروزی بزرگی در بازگرداندن روحانيّت به زندگی افراد است. خجالت‌آور است كه به جای  كریسمس مبارك  از الفاظی مانند  تعطیلات مبارك  و  تبریكات فصلی  استفاده شود كه بیش تر ناشی از تمایلات تجاری است. انكار مسیحيّت در جشن‌های كریسمس به هیچ‌كس كمك نمی‌كند. درواقع ما مسلمانان از وجود محتواهای بیش تر مسیحيّت استقبال می‌كنیم و احترام خود را به روش خودمان به حضرت مریم(س) و فرزندش حضرت عیسی (ع) نشان می‌دهیم. در حالی كه عده‌ای می‌كوشند تا مسلمانان و مسیحیان را از هم جدا كنند، ما با نیرویی جدایی‌ناپذیر با یك دیگر متحّد می‌شویم؛ نیرویی كه پیام  عشق،  صلح  و  آموزه‌های فراموش‌ناشدنی  حضرت عیسی مسیح (ع) بوده و از سوی پیروان هر دو دین پذیرفته شده است.

کلامی از حضرت عیسی مسیح (ع)

این جمله فراموش‌ناشدنی حضرت عیسی (ع) است:  عیسی پسر مریم گفت: دنیا یك پل است، از آن بگذرید، امّا خانه‌ای بر آن نسازید. كسی كه به روز آخرت معتقد است، امید به ابديّت دارد، امّا این دنیا، تنها یك ساعت است. آن را در ستایش و دعای خداوند برای آسایش در روزی نادیده بگذرانید؛ این جمله‌ای است كه بر سر در بزرگ‌ترین معماری مسلمانان، مسجد ساخته شده توسط امپراتور اكبر در استان  آگرا  در شمال هند نوشته شده است. چرا که تولّد حضرت عیسی(ع) در همه جهان جشن گرفته می‌شود، به ویژه در آمریكا، امّا پیام صلح و عشق وی نادیده انگاشته می‌شود؟

میلاد حضرت عیسی مسیح(ع) پیام آور صلح و دوستی بر عموم موحّدان عالم و هموطنان مسیحی مبارک باد.

باکس شناور "همچنین ببنید"

فلسفه آفرينش

فلسفه آفرينش

«فلسفه آفرينش» از اساسي ترين مسايلي است كه همواره مطرح بوده و هست. به طور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 3 =