خانه / مناسبت ها / شمسی / توصیه‌های روزهای آغازین مهر برای والدین

توصیه‌های روزهای آغازین مهر برای والدین

در روزهای قبل از مدرسه، سعی کنید با کودکتان سری به مدرسه او بزنید، اگر کودکتان اضطراب دارد، می‌توانید چندین‌بار این کار را انجام دهید تا او کم کم با فضای مدرسه آشنا شود.برای کاهش اضطراب و نگرانی، لذّت‌بخش‌تر کردن و ایجاد محیطی آرام برای دانش آموزان در روزهای آغازین مهر ماه راه های ساده‌ای وجود دارد که انجام‌ دادن آن ها از عهده هر پدر و مادری برمی‌آید. وقتی فصل درس و مشق و مدرسه از راه می رسد، برای گروهی خیلی خوشایند نیست، امّا این شروعبرای برخی کودکان خوشایند است و آن ها هیجان‌زده و خوشحال به استقبال آن می روند، امّا بعضی دیگر روز اول مدرسه عصبی می شوند یا حتّی می ترسنّد. صحبت در مورد همین گروه است، کسانی که درابتدای مسیر هستند. آیا شما تا به حال به این فکر کرده‌اید که چطور می‌توانید؛ این روزها را به خاطره‌ای به یادماندنی برای آن ها تبدیل کنید. اگر والدین بدانند چگونه در مقابل این رفتارها واکنش نشان دهند این ترس ها و نگرانی ها زمان زیادی دوام ندارند و اغلب خود به خود و به مرور زمان رفع می‌شوند.برای کاهش اضطراب و نگرانی، لذّت‌بخش‌ترکردن و ایجاد محیطی آرام در این روزهای ابتدایی راه های ساده‌ای وجود دارد که انجام‌دادن آن ها از عهده هر پدر و مادری برمی‌آید.
 

یاد گذشته‌ها به خیر

 

در روزهای قبل از شروع مدرسه، از خاطرات خوب دوران مدرسه خودتان برایش تعریف کنید. اگر عکسی دارید به او نشان دهید و از احساسات خودتان در روزهای اول مدرسه برای او تعریف کنید.

 

 

آرام بخواب فرزندم!

 

از یکی دو هفته قبل برنامه خواب کودکتان را به‌صورت غیر‌مستقیم تنظیم کنید. به این معنی که طی روز فعالیّت های بدنی مناسبی برای او برنامه‌ریزی کنید تا شب خسته باشد و در عین حال محیط خانه را در ساعات ابتدایی شب آرام کنید تا بتواند شبها راحت بخوابد و صبح ها نیز به ‌مرور او را زودتر از روزهای قبل بیدار کنید.

 

بزرگ‌شدن تو چه زیباست!

 

بر وجه مثبت بزرگ‌شدن فرزندتان تاکید کنید. به این معنی که از بزرگ‌شدن او به عنوان اتفاقی خوب یاد کنید و رفتارهای متناسب با سنّ او را تشویق کنید اما اگر اشتباهی مرتکب شد، به هیچ عنوان جمله‌ای مثل این که تو دیگه بزرگ شدی، آخه خجالت نمی‌کشی این کارها‌رو می‌کنی به کار نبرید.این کار حس بزرگ‌شدن را برای او ناخوشایند می‌کند و عصبانیّت ناشی از این صحبت ها حتّی ممکن است او را تشویق به کارهایی کند که شما نمی‌پسندید. در عین حال اگر مرتکب کار زشت یا اشتباهی شد به هیچ عنوان او را با این عبارت که اگر این کار را در مدرسه انجام بدهی، معلّم چنین می‌کند یا فلان اتفاق می‌افتد، نترسانید. این کار تنها تصوری ترسناک از مدرسه در ذهن او به جای می‌گذارد.

 

تو ارزش این هزینه‌ها را داری

 

اگر مشکل مالی دارید و در تامین هزینه شهریه مدرسه یا خرید لوازم‌ تحریر مشکل دارید به هیچ عنوان آن را به کودکتان منّتقل نکنید چرا که این موضوع در او احساس گناه ایجاد می‌کند و احساسی بد از این که بزرگ شده و باعث زحمت شما شده است.سعی کنید خرید لوازم تحریر را تبدیل به خاطره‌ای لذّت‌بخش برای او کنید. البته منظور این نیست که هر چه او خواست برایش تهیّه کنید که این خود عواقب بدی به دنبال خواهد داشت. شما که می‌خواهید مقداری پول صرف این کار کنید، لطف کنید این کار را بدون منّت گذاشتن و ابراز ناراحتی از این که مجبور به صرف این هزینه هستید، انجام دهید.

 

راضی‌ام به رضای خدا

 

اگر مدرسه موردنظر شما به هر دلیلی کودکتان را ثبت نام نکرده، لطف کنید موضوع را تمام شده بدانید و از افسوس‌خوردن در این مورد جدا پرهیز کنید. توجّه داشته باشید که این موضوع دیگر تمام شده و تکرار خاطره آن یادآور احساس شکست برای فرزندتان است؛ یادآوری این موضوع که شما انتظار کاری را از او داشتید که او نتوانسته از عهده آن برآید یعنی آسیب رساندن به اعتماد به نفس او.

 

راه مدرسه کدوم وره؟

 

در روزهای قبل از مدرسه، سعی کنیدبا کودکتان سری به مدرسه او بزنید، اگر کودکتان اضطراب دارد، می‌توانید چندین‌بار این کار را انجام دهید تا او کم کم با فضای مدرسه آشنا شود.

مشکلی نیست که آسان نشود

 

در این روزهای باقی‌مانده، می‌توانید در مورد موضوعاتی که فکر می‌کنید می‌تواند باعث اضطراب کودکتان یا حتّی خودتان ‌شود، به صورت داستان صحبت کنید. به عنوان مثال داستان کودکی که از گم‌شدن در مدرسه می‌ترسید، یا کودکی که ابتدا فکر می‌کرد معلّمش او را دوست ندارد. توجّه داشته باشید که این داستآن ها در صورتی تاثیر خواهند داشت که کودک مورد نظر در داستان بتواند با موفقیت مشکلش را حل کند.البته هرچه موضوع داستان به مسائل ذهنی فرزندتان نزدیک‌تر باشد، تاثیر بیش تری خواهد داشت. یکی دیگر از عوامل مهم تاثیر داستان این است که تا آنجا که امکان دارد قهرمان داستان را شبیه به کودکتان توصیف کنید.به عنوان مثال از نظر جنسیّت، داشتن خواهر و برادر، محل زندگی و… هرچه این شباهت‌ها بیش تر باشد، کودک شما الگوبرداری بیش تری با او کرده و اثر داستان برایش بیش تر است.

 

همه چیز با برنامه‌ریزی

 

در رابطه با ساعت شروع و پایان کار مدرسه اطلاعات دقیق کسب کنید؛ به ویژه در رابطه با ساعت تعطیلی مدرسه توجّه داشته باشید که گاهی اوقات دیر کردن شما حتّی در حد ۵دقیقه می‌تواند در کودکتان اضطراب شدیدی ایجاد کند. اضطراب از این که شما او را فراموش کرده‌اید و دیگر او را دوست ندارید.در بعضی مواقع ممکن است این اضطراب که با کمی بی‌نظمی در روزهای ابتدایی سال تحصیلی ایجاد می‌شود تا مدتی باعث رنج کودکتان و شما شود.نکته دیگر این که هیچ‌وقت در مورد دور بودن مدرسه و یا بد مسیر بودن جلوی فرزندتان اظهار ناراحتی نکنید چرا که می‌تواند در او ۲ احساس مخرّب و آزاردهنده ایجاد کند؛ اول آن که شما برای به مدرسه بردن او رنج بسیاری متحمّل می‌شوید و این شروع احساس گناه است و دیگر آن که نکند این مسیر آن‌قدر دور یا سخت باعث شود که نتوانید به دنبال او بروید و او در مدرسه جا بماند و این نیز آغاز اضطراب و ترس خواهد بود.نکته دیگر در رابطه با رفت و آمد کودک این است که برای او به طور کامل مشخص کنید که چه‌کس یا کسانی مسئول بردن و آوردن او از مدرسه هستند. البته هر چه تعداد این افراد کمتر باشد بهتر است، زیرا به کودک نیز آرامش بیش تری می‌دهد.

 

باکس شناور "همچنین ببنید"

مدافعان انقلاب

مدافعان انقلاب

راز شگفت و بزرگ قیام عاشورا، نه مشمول مرور زمان می‌شود، نه از جلوه و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *