خانه / آیین زندگی / زمان تابش

زمان تابش

تابستان از تاب و پسوند(ستان) به معنی زمان تابش و فصل گرما، یکی از ۴فصل سال بین بهار و پائیز، دومین فصل سال، بعد از بهار و قبل از پاییز، مرکب از ۳ماه؛ تیر، مرداد و شهریور است. در این فصل روزها از همه‌وقت درازتر و اشعۀ خورشید به عمود نزدیک‌تر و هوا گرم‌تر است. فصل تابستان تعطیلات طولانی و اوقات فراغت فراوان دارد. اوقات فراغت اگرچه فرصت، نعمت و سرمايه ارزشمندي است که بايد قدر آن را به خوبي دانست و با به برنامه ريزي مناسب و بهره گيري لازم از آن، می‌تواند فرصت مناسبی براي همه اقشار جامعه باشد. اوقات فراغت در فصل تابستان، لحظه هایی است که آدمی فارغ از کار و مسئولیّت می تواند آن را بر اساس تمایل شخصی خود تنظیم کند. برنامه آن در مورد هر کس متفاوت است و به سلیقه نیازهای روحی، سنّ و توان مالی فرد بستگی دارد. بهره گيري از اوقات فراغت در تابستان یک هنر است که باید آموخت چه کارهایی را بهتر است بیش تر انجام داد، مانند:

 1. “کلاس زبان” آشنایی به یک زبان به طور حتمی برای شما فایده دارد.
 2. “مطالعه” سعی کنید فرصت کتاب خواندن در تابستان را از دست ندهید.
 3. “شنا” بهتر است یک بار هم که شده لذّت شنا کردن در استخرها را تجربه کنید.
 4. “بازی” در گذشته بازی های دسته جمعی، مانند؛ لی لی، هفت سنگ و …  رایج بود. اکنون دیگر این بازی ها جایی در بین ما ندارند، امّا خوب است؛ به جای “بازی های  دسته جمعی” با هم و دور هم؛ تئاتر، بازیگری و .. را تجربه کنیم. این تجربه کاری است که بسیاری از کارگردانان و بازیگران بزرگ ما در کودکی داشته اند.
 5. “سفر” بسیار سفر باید تا پخته شود خامی… . سفر همواره تجربه‌ای است شگفت‌انگیز که در خاطره ها می‌ماند. به طبع عوامل گوناگونی در کیفیت سفر تاثیرگذار است؛ یکی از همین معیارها، انتخاب زمان مناسب برای سفر به هر مقصد است. زمان سفر ارتباط مستقیمی با شرایط جوّی هر منطقه دارد. سفر تجربه‌ای است جذّاب که می‌تواند با در نظر گرفتن زمان مناسب سفر  به مراتب لذّت‌بخش‌تر شود. اگرچه همه فصل سفر را تابستان می‌دانند، امّا شاید و واقعا هم، هر سفر،‌ با هزار خاطره، تجربه و اتفاقات بد و خوب همراه باشد. زیرا:

تابش

 • سفر یعنی یاد…
 • سفر یعنی زندگی…
 • سفر يعني راهي شدن…
 • سفر یعنی فرصتی برای آغاز مجدد زندگی…
 • سفر آغاز یک راه است، نه پروازی میان مبدأ و مقصد…
 • سفر گذاری نرم و آرام است، میان بودن و رفتن، شدن تا اوج انسانی…
 • سفر روییدن تک‌غنچه‌ای از آشنایی‌ها… سفر زندگی‌ساز است، روح آدمی در اثر کار و فعالیت‌های روزمره گرفتار خستگی و ملال می‌شود و نیازمند تجدید نشاط و شادابی است. تفریح، مسافرت و گشت‌و‌گذار در طبیعت، دید و بازدید، هدیه دادن و هدیه گرفتن از جمله اقداماتی است که موجب صفای روح و شادی و مسرت می‌شود. سفرها یا تفریحی هستند یا کاری اما هر سفر تجربه‌ای گران بهاست که نباید آن را کم‌ارزش شمارد. سفر يعني راهي شد از وادي حيرت به وادي حيرت. فرار از حيرت قرار. بايد در آغوش باد هم سفر ثانيه‌ها شد. فرهنگ نامه‏ ها از «سفر» تعریف‏ هاى متفاوتى ارائه داده ‏اند.(۱)

بهره گيري از اوقات فراغت در تابستان یک هنر است که باید آموخت چه کارهایی را کمتر انجام داد، مانند:

 1. “پاساژگردی” که بیهوده پول را خرج کردن و وقت و انرژی را هدر دادن است.
 2. “خوابیدن زیاد” خوابیدن زیاد خوب نیست و به شدّت به سلامتی صدمه می زند.
 3. “تماشا تلویزیون” درست است در فصل تابستان تلویزیون برنامه های متنوّعی دارد، امّا نباید وقت زیادی را جلوی تلویزیون گذراند.
 4. “چت کردن” این کار آسیب های زیادی به شما می رساند و بسیاری از دوستی های غلط یا … توسط همین چت کردن ها صورت می گیرد.

تابشسفرهای تابستانی
بهترین زمان سفر به قاره‌ی سبز، تابستان است. میلیون‌ها گردشگر از اقصی نقاط جهان برای دیدن سواحل، روستاها، شهرها و طبیعت اروپا به این قاره سفر می‌کنند. از شمال تا جنوب و شرق به غرب اروپا در این زمان از سال، با توجه به آب و هوا و ویژگی‌های خاصش علاقه‌مندان بسیاری را به خود می‌بینند. فرقی نمی‌کند به چه کشوری سفر کرده باشید، همه‌ی مناطق این قاره با شرایط جوی مساعد خود چیزی برای عرضه دارند. برعکس قاره‌ی سبز، در فصل تابستان قاره‌ی کهن آسیا چندان دلچسب نیست. تمامی نقاط این منطقه شرایطی مشابه یکدیگر و گرم و مرطوب، دارند. هرچند در این میان مناطقی مثل هند و بالی هستند که با توجّه به موقعیّت خود، از شرایط بهتری برخوردار هستند.(۲) گاه تصورمان این است که برای تابستان باید لابه‌لای صفحات آگهی‌های روزنامه‌ها و نشریات به دنبال سفر بگردیم؛ اما حقیقت این است که برنامه ریزی در سفر برای تابستان به امکانات معمول، خلاقیّت و مدیریّت بالقوّه ما بستگی دارد. گاه می‌توان یک سفر کوتاه چند ساعته در بوستان‌های اطراف شهر خودمان ترتیب داد و نهایت لذّت و دلخوشی را به دست آورد؛ به طوری که با هیچ سفر پرهزینه‌ای این لذّت قابل قیاس نباشد. بنابراین برای رفتن به سفر چندان از جیب لاغر خود نترسید. دل را به دریا بزنید و برای هر آخر هفته نقشه شاد یک سفر تفریحی کوتاه مدت را طرح‌ریزی کنید. با مردم باشید. چرا در این تابستان لذّت بخش که آفتاب دامن گرم و درخشانش را بر سر هر باغ و بوستانی پهن کرده به جدایی از طبیعت پیرامونتان خو گرفته‌اید؟ حتّی می‌توان از یک پیک‌نیک ساده در پارک محلّه به اتفاق دیگران آغاز کنید. از ارتباط گیری نهراسید و خود را در سایه سنگین «دوری و دوستی» در ردیف متارکه‌کنندگان با طبیعت و تفریحات سالم جمعی قرار ندهید. فراموش نکنید که فردا همین امروز است و تنها یک‌بار فرصت زندگی کردن دارید.

طبیعت گردی
طبیعت گردی یا سفر به طبیعت جهت تنظیم ریتم خواب و کاهش استرس فرصتی برای آغاز مجدد زندگی است. طبیعت گردی ژاپنی‌ها به نام حمام جنگلی است که با سفر به طبیعت و کمپ زدن در آن، از سال ۱۹۸۰م. به عنوان یک روش بهداشتی طبیعی دارند، که از آثار آن؛ بهبود خواب، یک نفس تازه، ورزش در طبیعت و… است. آثار روحی و روانی سفر، فرصتی برای جدا شدن از دنیای تکنولوژیکی و ایجاد ارتباط بیش تر است. قدم زدن در دامان طبیعت باعث تقویت روحیه، افزایش آرامش و آسایش فکری و روانی، افزایش اعتماد به نفس و سلامتی کودکان و بسیار دیگری از مزایای فیزیکی و روحی و روانی می شود. از واضح‌ترین و آشکارترین مزایای سفر به طبیعت، بهره بردن از هوای تازه و آزاد است. هوای داخل ساختمان‌ها نسبت به هوای خارج از آن آلوده‌تر است. بهتر است پنجره‌های خانه را باز بگذارید تا هوای تازه به داخل خانه در جریان باشد. اگر تاکنون فرصت سفر به طبیعت را داشته‌اید، به طور قطعی، با تفاوت کیفیت تنفس در یک محیط طبیعی و جنگلی آشنا هستید! هوای جنگل به دلیل وجود گیاهان از اکسیژن بالاتر و خالص‌تری برخوردار است که همین موضوع باعث تصفیه خون موجود در بدن و اکسیژن جریان یافته در آن می‌شود. شاید بهترین مزیت سفر به طبیعت زمانی است که دیگر تلویزیون، اینترنت، گوشی‌های هوشمند و …کمتر در دسترس هستند، توفیقی اجباری برای کشف ناشناخته‌های طبیعت برای ما مهیا می‌شود. ورزش در هوای پاک و فضای ناب و بکر طبیعی، فرصتی است که باید آن را با تمام وجود غنیمت شمرد.

پانویس:

 1. تابستان. [بَ / بِ](اِ مرکب) از تاب و ستان(پسوند) به معنی زمان تابش و فصل گرما، یکی از ۴فصل سال بین بهار و پائیز.(نقل از حاشیه ٔ برهان چ معین). تابستان(فرهنگ عمید): دومین فصل سال، بعد از بهار و قبل از پاییز، مرکب از ۳ماه تیر، مرداد، و شهریور. در این فصل روزها از همه‌وقت درازتر و اشعۀ خورشید به عمود نزدیک‌تر و هوا گرم‌تر است. هر گاه که آفتاب به اول سرطان رسد تا به اول میزان تابستان باشد.(ذخیره ٔ خوارزمشاهی). موسم گرما را گویند.(آنندراج). سپید بر.(برهان). صیف.(منتهی الارب و دهار). صیفه.(منتهی الارب): امیر دیدار با قدرخان کرد و تابستان به غزنین باز آمد.(تاریخ بیهقی). اسکندر مردی بوده است با طول و عرض و بانگ و برق و صاعقه چنانکه در بهار و تابستان ابر باشد.(تاریخ بیهقی). قیظ؛ تابستان جایی مقام کردن.(دهار) تصیف ؛ تابستان بجایی اقامت نمودن.(منتهی الارب و تاج المصادر بیهقی). قیظ؛ گرمای تابستان وآن از طلوع ثریا تا طلوع سهیل است.(منتهی الارب). تابستان(فارسی به رومی): تموز. تابستان(فارسی به عربی): صيف. تابستان‬(فارسی به ترکی): یاز yaz. تابستان‌(فارسی به انگلیسی): summer,summertime. تابستان(مترادف و متضاد زبان فارسی): تموز، صیف & زمستان، شتا است.
 2. پاییز بهترین زمان برای مقاصد آسیایی است. فرقی نمی‌کند به کدام منطقه سفر کنید، از چین تا  ایران، شرایط جوی مطلوبی در قاره بر قرار است.

منابع:

 1. یمنا
 2. سفر
 3. کجارو
 4. بازی دراز
 5. برترین ها
 6. ایمنی سفر
 7. کیهان(گالیا توانگر)

باکس شناور "همچنین ببنید"

مولود بابرکت

فرزند بابرکت

در میان اهل‌بیت (ص)، پس از حضرت فاطمه (س)، کوتاه‌ترین زندگانی را کسی دارد که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *