جام جهانی

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیهبیست و یکمین دورهٔ جام جهانی فوتبال، ۱۴ژوئن تا ۱۵ژوئیه ۲۰۱۸(۲۴خرداد تا ۲۴تیر ۱۳۹۷) در روسیه است.[۱][۲][۳] این اولین جام جهانی در تاریخ است که در اروپای شرقی برگزار می‌گردد. حقّ امتیاز این مسابقات در ۲دسامبر ۲۰۱۰به این کشور اهدا شد. مسابقات نهایی شامل ۳۲تیم است که ۳۱تیم آن از طریق مسابقات مقدماتی انتخاب می‌شوند و یک تیم نیز به عنوان میزبان به صورت خودکار مشخص می‌شود. مجموع بازی‌های این تورنمنت ۶۴مسابقه می‌باشد که در ۱۲ورزشگاه و ۱۱شهر برگزار خواهد شد. دیدار فینال این تورنمنت نیز در تاریخ ۱۵ژوئیه ۲۰۱۸ در ورزشگاه لوژنیکی شهر مسکو برگزار خواهد شد.[۴][۵][۶] قهرمان این دوره از جام جهانی به جام کنفدراسیون‌ها ۲۰۲۱صعود خواهد کرد. اولین گل این رقابت‌ها را یوری گازینسکی بازیکن تیم ملی فوتبال روسیه در بازی افتتاحیه وارد دروازه عربستان کرد. در ژانویه سال ۲۰۰۹پیش نهادها برای برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲آغاز شد و فدراسیون‌ها حداکثر تا ۲فوریه ۲۰۰۹فرصت داشتند جهت ثبت نام اقدام کنند.[۷] در ابتدا ۹کشور برای تصاحب میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸پیش نهادهای خود را ارائه دادند؛ اما پس از خروج مکزیک از برنامه‌های میزبانی[۸] و هم چنین نامزدی فدراسیون فوتبال اندونزی که پس از آن که توسط دولت آن کشور تعلیق گشت و نتوانست برای توضیح این اتفاق بیانیه‌ای برای فیفا صادر کند، در فوریه ۲۰۱۰توسط فیفا رد شد؛[۹] در طی فرایند مناقصه نامزدی سه کشور باقی‌مانده غیر اروپایی(استرالیا، ژاپن و ایالات متحده) نیز به تدریج لغو گردید و پس از این اتفاق، کشورهای عضو یوفا برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲حذف شدند. به این ترتیب در نهایت چهار پیش نهاد روسیه، انگلستان، پرتغال/اسپانیا و همچنین بلژیک/هلند برای میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸انتخاب شدند. در مراسمی که در ۲دسامبر ۲۰۱۰برای معرفی میزبانان جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲در شهر زوریخ برگزار شد،[۱۰] روسیه توانست در مرحله انتخابی دوم، به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۱۸دست یابد. پرتغال/اسپانیا و بلژیک/هلند به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم رسیدند. نامزدی انگلستان برای میزبانی مسابقات نیز که گفته می‌شد نزدیک‌ترین رقیب روسیه خواهد بود، در همان مرحله نخست با کسب تنها دو رای حذف شد.[۱۱]

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیهبازماندگان بزرگ جام جهانی: تیم ملی فوتبال ایتالیا قهرمان ۴دوره جام جهانی فوتبال و تیم ملی فوتبال هلند فینالیست ۳دوره از صعود به این دوره جاماندند.

قهرمان جام ملّت‌های ۴قاره: تیم ملی فوتبال کامرون قهرمان جام ملت‌های آفریقا ۲۰۱۷، تیم ملی فوتبال شیلی قهرمان ۲دوره اخیر کوپا آمریکا و نایب قهرمان جام کنفدراسیون‌ها ۲۰۱۷، تیم ملی فوتبال نیوزیلند قهرمان جام ملت‌های اقیانوسیه ۲۰۱۶ و تیم ملی فوتبال ایالات متحده آمریکا قهرمان جام کونکاکاف از صعود به این دوره از جام جهانی بازماندند.

پانویس:

 1. Standard Russian pronunciation is tɕɪmʲpʲɪɐˈnat ˈmʲirə pə fʊdˈbolʊ dʲvʲɪ
 2. «روسیه و قطر میزبان‌های جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ شدند». بی‌بی‌سی
 3. “Ethics: Executive Committee unanimously supports recommendation to publish report on 2018/2022 FIFA World Cup™ bidding process”
 4. “Russia united for 2018 FIFA World Cup Host Cities announcement”.(تُ نُ مِ، انگ و اِ) مسابقاتی بین چند تیم که در یک رشتة ورزشی و به صورت حذفی برگزار می شود، مسابقات چند جانبه(فره) تورنمنت به انگلیسی: tournament یا مسابقات چندجانبه یک دوره مسابقه است که در پایان به مسابقهٔ نهایی بین دو تیم یا دو بازیکن منجر شود.
 5. “FIFA Picks Cities for World Cup 2018”.29 September 2012. the original 
 6. Russia budget for 2018 Fifa World Cup nearly doubles. BBC News. 
 7. Goff, Steve (16 January 2009). “Future World Cups”. The Washington Post.
 8. “Mexico withdraws FIFA World Cup bid”. FIFA. 29 September 2009. 10 February
 9. “Indonesia’s bid to host the 2022 World Cup bid ends”. BBC Sport. Archived .
 10. “Combined bidding confirmed”. FIFA. 20 December 2008. Archived from the original
 11. “England miss out to Russia in 2018 World Cup Vote”. BBC News. 2 December 2010. Archived from the original on 3 December 2010. Doyle, Paul; Busfield, Steve “World Cup 2018 and 2022 decision day – live!”. The Guardian. London.

منابع:

 1. خبرآنلاین
 2. ویکی پدیا

باکس شناور "همچنین ببنید"

عدالت اجتماعی

عدالت اجتماعی

«هر چیز در جای خود» یا «giustizia» عدالت است و عدالت اجتماعی یکی از دلالت‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *