خانه / آیین زندگی / ازدواج / ازدواج پیامبر (ص) و حضرت خدیجه (س)

ازدواج پیامبر (ص) و حضرت خدیجه (س)

ازدواج, پیامبر (ص), و, حضرت خدیجه (س)خديجه كبري(س) در خانه پيامبر(ص) داراي شش فرزند شد كه عبارتند از: قاسم، عبدالله، رقيه، زينب،ام كلثوم و فاطمه زهرا (س). تمام آن ها، جز فاطمه زهرا(س) پيش از بعثت پيامبر(ص) به دنيا آمده بودند و تنها فاطمه(س) پس از بعثت به دنيا آمد و خير كثيري براي عالميان شد.
 

حضرت خديجه، دختر خويلد بن اسد، پيش از ازدواج با رسول خدا(ص)، در آغاز با ” عتيق بن عائذ ” ازدواج كرد و از او داراي فرزندي به نام ” جاريه ” شد و پس از مرگ عتيق، با “ابوهالة بن منذر اسدي” ازدواج نمود و از او نيز داراي فرزندي به نام “هند بن ابي هاله” شد. پس از مرگ ابوهاله، خديجه بنت خويلد از دارايي‏هاي خويش و دارايي‏هاي شوهران گذشته‏اش، اقدام به سرمايه‏گذاري تجاري و اقتصادي كرد و در اين راه، دارايي‏هاي خود را به مضاربه داد و ثروت زيادي به دست آورد و از توان گران و ثروت مندان معروف عرب شد. تعداد هشتاد هزار شتر، كالاهاي بازرگاني كاروان‏هاي او را جا بة جا مي‏كردند.

 

بزرگان قريش و ثروتمندان عرب، تمايل زيادي به ازدواج با وي نمودند. از جمله، “عقبة بن الي معيط”، ” ابوجهل” و ” ابوسفيان ” از وي خواست گاري نمودند، ولي وي، همه آنان را پاسخ منفي داد و دست ردّ به سينه شان زد و هيچ تمايلي به ازدواج ديگر از خود نشان نداد. امّا از روزي كه حضرت محمد(ص) با پيشنهاد عمويش حضرت ابوطالب(ع)، حاضر شد كه با خديجه بنت خويلد پيماني بسته و از مقداري از دارايي‏هاي وي به شرط مضاربه تجارت كند، قضايا دگرگون شد و خديجه براي ادامه زندگي خويش، راه ديگري برگزيد. حضرت محمد(ص) با دارايي خديجه و به همراه دو تن از غلامان وي، اقدام به سفر بازرگاني به سرزمين شام نمود و در اين سفر، خريد و فروش خوبي به عمل آورد و سود فراواني به دست آورد و همه آن‏ها را پس از بازگشت به مكه، تحويل خديجه نمود و تنها به سهم خويش قناعت كرد.

 

خديجه، كه از امانت داري امين قريش و صفا و صميميت وي به وجد آمده و خوش رفتاري و خوش اخلاقي وي را از دو غلام خويش شنيده بود، مبهوت رفتار و كردار حضرت محمد(ص) گرديد و عشق وي را در قلب خويش زنده كرد.

 

از آن سو، حضرت محمد(ص) به سنيني رسيده بود كه مي‏بايست ازدواج مي‏كرد و عمويش “حضرت ابوطالب(ع) ” و همسر عمويش “حضرت فاطمه بنت اسد(س) ” در پي يافتن همسري شايسته براي او بودند.

 

خديجه (س) كه از تصميم آنها با خبر شده بود “نفيسه دختر عليه” را به نزد پيامبر(ص) فرستاد و عشق و علاقه خويش نسبت به آن حضرت و آمادگي ازدواج با وي را ابراز نمود.

 

پيامبر اكرم(ص) با عمويش ابوطالب (ع)در اين باره مشورت كرد و همگي از آن استقبال كردند.

 

بدين منظور، ابوطالب(ع) به همراه تعدادي از بزرگان بني هاشم به نزد ” خويلد بن اسد ” و به روايتي نزد “ورقة بن نوفل ” عموي خديجه رفت و خديجه را براي حضرت محمد(ص) خواستگاري كردند.

 

در خواست آنان از سوي خديجه و عمويش پذيرفته شد و عقد نكاح آن دو جاري شد و مهريه خديجه، چهار صد دينار تعيين گرديد كه خود وي، آن را ضامن شد.بدين ترتيب در دهم ربيع الاوّل، سال ۲۵ عام الفيل ( ۲۸ سال پيش از هجرت ) ازدواج آن دو بزرگوار برگزار شد.

 

خديجه به هنگام ازدواج با رسول خدا(ص)، چهل ساله بود و پيامبر(ص)، بيست و پنج ساله.

 

خديجه كبري(س) در خانه پيامبر(ص) داراي شش فرزند شد كه عبارتند از: قاسم، عبدالله، رقيه، زينب،ام كلثوم و فاطمه زهرا )سلام الله عليهم اجمعين( كه تمام آنها، جز فاطمه زهرا(س) پيش از بعثت پيامبر(ص) به دنيا آمده بودند و تنها فاطمه(س) پس از بعثت به دنيا آمد و خير كثيري براي عالميان شد.

 

 

 

منبع: سازمان حج و زیارت

باکس شناور "همچنین ببنید"

عامل رحمت الهی

الطاف الهی

از بهترین و بزرگ‌ترین لطف‌ها و نعمت‌هایی که خداوند در حق بندگان عطا می‌کند، فرزندی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *