خانه / اسوه ها / اهل بیت(ع) / یاس کبود مدینه

یاس کبود مدینه

یاس, کبود, مدینهروز پرکشیدن یاس کبود مدینه /سوم جمادی الثانی مصادف است با سال روز پرکشیدن دخت نبی اکرم(ص)، حضرت فاطمه(س) تنها دختر خاتم پیامبران(ص) و حضرت خدیجه است. حضرت فاطمه(س) و حضرت خدیجه از نخستین بانوانی اند که به اسلام ایمان آوردند. حضرت خدیجه، دختر خویلد، از زنان بزرگ و شریف قریش بود که پس از پذیرش اسلام، تمامی ثروت و دارایی خود را در خدمت به اسلام و مسلمانان مصرف کرد.
حضرت فاطمه(س) ۲۰ جمادی الثانی سال پنجم پس از بعثت در مکه به دنیا آمد. اکثر مفسران شیعی و عده ای از مفسران بزرگ اهل تسنّن، نظیر «فخر رازی»، آیه آغازین سوره کوثر را به فاطمه(علیها السّلام) تطبیق کرده اند و او را خیر کثیر و باعث بقا و گسترش نسل و ذریّه پیامبر اکرم برشمرده اند. آیه انتهایی این سوره نیز قرینه خوبی بر این مدعاست که در آن خداوند به پیامبر(ص) خطاب می کند و می فرماید؛ “همانا دشمن تو ابتر و بدون نسل است.” برای همسر علی بن ابی طالب(ع) القاب و صفات متعددی، مانند؛ زهرا، صدیقه، طاهره، مبارکه، بتول، راضیه و مرضیه در آثار و تاریخ اسلام وجود دارد.
“فاطمه”، در لغت به معنی بریده شده و جدا شده است و علت این نام گذاری طبق احادیث نبوی، آنست که پیروان فاطمه (علیها السّلام) به سبب او از آتش دوزخ بریده، جدا شده و برکنارند. سراسر زندگانی صدیقه طاهره(ع)، مملو از مکارم اخلاق و رفتارهای نمونه و انسانی بود. فاطمه(س) در خانه رسول خدا بزرگ شدند و با مجاهدات و تلاش پیگیرشان، تحت تربیت رسول مکرم(ص)، به مقامات بلند معنوی دست یافتند؛ به طوری که در ستایش ایشان چندین آیه قرآنی نازل شد. رسول خدا به تربیت دختر عزیزشان توجّه خاصّی داشت. در فرصت های مناسب ایشان را به بی اعتنایی به دنیا، ادب، ایثار و حفظ حجاب و … ترغیب می فرمود. با نصایح گوناگون و امید بخشیدن به فضل پروردگار، توجّه به ذکر و تسبیح الهی به تربیت ایشان همّت می گماشت. پیامبر اکرم(ص) بارها در سخنانشان مقام و موقعیّت والای حضرت فاطمه(س) را برای مسلمانان بیان می فرمود، از جمله؛ «فاطمه سبب خلقت افلاک است و ملائکه الهی در خدمت او هستند. او را اذیّت نکنید که اذیّت او اذیّت من است. فاطمه من، اهل بهشت است و در قیامت از شیعیانش شفاعت می کند.» فضایل و مناقب فاطمه علیهاسلام خارج از حدّ شمارش است. ایشان در هر زمینه از امور زندگی بر تمام زنان عالم پیش قدم بودند و گوی سبقت را در ایمان و عبادت، زهد و حجاب و … از همگان ربودند. این بانوی نمونه، چنان جایگاه بلندی در قلب پیامبر اکرم(ص) داشتند که محبت و شیفتگی رسول خدا نسبت به ایشان زبانزد خاصّ و عام شده بود.
پس از رحلت پیامبر(ص) دشواری های این بانوی بزرگ با دشمنی معاندان آغاز شد و هنگام اذیت و آزارهایی که مخالفان به نخستین امام شیعیان داشتند، حضرت فاطمه در مقام حمایت از حقانیت امام علی(ع) ایستادگی کردند، در حالی که چشم انتظار کودکی بودند، به سختی آسیب دیدند، به گونه ای که این جراحت موجب شهادت این بانوی مظلوم شد. شهادت حضرت فاطمه زهراء(س) واقعیتی است که منابع حدیثی و تاریخ شیعه و سنّی بر آن گواهند. تاریخ، حدیث اهل سنّت و شیعه گواه شهادت جانکاهی اند که قافیه بزرگ ترین مرثیه تاریخ بشریّت را می سازند. کوشش پی گیر هواداران بانیان این مصیبت نتوانست آن را از آخر این مرثیه جانگداز پاک کند. شهادت تنها یادگار پیامبر در آثار مرجعی چون «صحیح بخاری»، «فضائل أصحاب النّبی(ص)»، «مناقب فاطمة»، «بضعة الرّسول»، «سیراعلام النبلاء»، «سیده نساء العالمین»، «سیدة نساء اهل الجنّة» و … نیز ذکر شده است.

منبع: خبرگزاری کتاب ایران

باکس شناور "همچنین ببنید"

عزّت امّت

عزّت امّت

پیامبر (ص) از ولادت تمام امامان خبر داده است، از جمله برای فرزند امام هادی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *