خانه / دین شناسی / قرآن / اندیشیدن از دیدگاه تعالیم قرآن

اندیشیدن از دیدگاه تعالیم قرآن

اندیشیدن, دیدگاه, تعالیم, قرآنان فی خلق السماوات والارض، و اختلاف اللیل و النهار، لایات لاولی الالباب. الذین یذكرون الله قیاما و قعودا و علی جنوبهم، و یتفكرون فی خلق السماوات و الارض، ربنا ما خلقت هذا باطلا، سبحانك فقنا عذاب النار (۱)

– در آفرینش آسمانها و زمین، و در پیاپی آمدن شب و روز، نشانه‌هایی است (از دانایی و توانایی خدا) برای خردمندان. آنان كه ایستاده و نشسته و خفته (در همه حال) خدا را یاد می‌كنند و در آفرینش آسمانها و زمین می‌اندیشند (كه): پروردگارا، اینهمه را بیهوده نیافریدی، تو پاك و پاكیزه‌ای، پس (بدین اندیشه كه كردیم و ایمان كه یافتیم) ما را از عذاب آتش نگاه‌دار.

و سخر لكم ما فی‌السماوات و ما فی‌الارض، جمیعا منه؛ ان فی ذلك لآیات لقوم یتفكرون (۲)

– آنچه را در آسمانها و در زمین است به فرمان شما درآورد؛ همه از او است؛ و در این كار نشانه‌هایی است (از حكمت و قدرت او)، برای كسانی كه بیندیشند

هوالذی انزل من السماء ماء، لكم منه شراب و منه شجرفیه تسیمون * ینبت لكم به الزرع و الزیتون و النخیل و الاعناب و من كل الثمرات، ان فی ذلك لایة لقوم یتفكرون (۳)

– او است آنكه از آسمان برای شما آب فروفرستاد، كه از آنان می‌نوشید؛ و از آن آب گیاه می‌روید كه (چهار پایان خود را) در آن می‌چرانید. خداوند برای شما با آن آب كشت و زیتون و درختان خرما و درختان انگور و همه میوه‌ها را می‌رویاند؛ همانا در این كار نشانه‌ای است برای كسانی كه بیندیشند.

ذلك مثل القوم الذین كذبور بایاتنا، فاقصص القصص لعلهم یتفكرون (۴)

– این (كه در پیش گفته شد) مثل قومی است كه آیات ما را دروغ شمردند؛ پس داستانها را برای ایشان بازگو، تا شاید بیندیشند

پی نوشت ها:

۱٫ سوره آل عمران (۳)، آیات ۱۹۰ و ۱۹۱

۲٫ سوره جاشیه (۴۵)، آیه ۱۳

۳٫ سوره نحل (۱۶): ۱۱و ۱۰

۴٫ سوره اعراف (۷): ۱۷۶

منبع: روزنامه جمهوری اسلامی

باکس شناور "همچنین ببنید"

شب وصل

شب وصل

چه شبی در ماه‌ِرمضان شب قَدر است؟ چه شبی را قدر بدانیم و موردتوجّه قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *