خانه / اسوه ها / عرفات
Arafat

عرفات

Arafat

وادی عَرَفاتْ در ۲۱ کیلومتری جنوب شرقی مکّه است. پیشینه نامش به زمان حضرت آدم (ع) می‌رسد، آن گاه که او و حوا پس از مدتی یکدیگر را در «عرفات» شناختند.[۱] معنای عَرَفاتْ، شناخت آثار اشیاء همراه با تفکّر و تدبّر است. (۲) حاجیان پس از پوشیدن احرام، برای انجام حجّ تمتع دعا و نیایش در عرفات وقوف (توقف-اقامت) می‌کنند تا خدا بار دیگر اجازه ورود به حرم را بدهد. حضرت حجّّة (عج) هر سال در عَرَفاتْ حضور دارند. تشنگان معرفت برای همنشینی با حضرت (عج) و حضور در عرفات سر از پای نمی‌شناسند. در این که چرا این وادی را عرفات خوانند، ممکن است به این سبب است که:

  1. حاجیان در این وادی با یکدیگر آشنا می‌شوند، لذا آن را «عرفات» نامیده‌اند. (۳)
  2. مردم در آن وادی به گناهان خود اعتراف می‌کنند. لذا آن را «عرفات» نامیده‌اند. (۴)
  3. حضرت آدم و حوا (ع) پس از فرود به زمین، یکدیگر را شناختند؛ لذا آن را «عرفات» نامیده‌اند. (۵)
  4. جبرئیل به حضرت ابراهیم (ع) آداب حجّ را آموخت و از وی پرسید: أَعرَفتَ؛ آموختی؟ حضرت (ع) پاسخ داد: عَرِفتُ، عَرِفتُ؛ شناختم، شناختم. لذا آن را «عرفات» نامیده‌اند. (۶)
  5. امام صادق (ع) پس از بیان ماجرای فرود حضرت آدم (ع)  به زمین و همراهی جبرئیل با ایشان در عرفات، فرمودند: جبرئیل به حضرت آدم (ع) گفت: هنگامی که خورشید غروب کرد، ۷ بار به خطای خود اعتراف و ۷ بار از خدا طلب آمرزش نما. حضرت آدم (ع) چنین کرد، لذا آن وادی را «عرفات» نامیدند و برای فرزندان او نیز آمرزش از خدا در عرفات سنّت شد. (۷)

ر ک به:

  1. حجّ
  2. ذی‌حجّه
  3. اسرار حجّّ بقیه در ادامه …

ادامه …

باکس شناور "همچنین ببنید"

الغدیر

 الغدیر

علامه عبدالحسین امینی نجفی تبریزی[۱] آثار بسیاری به نگارش درآورد، اما او را بیش از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *