خانه / آیین زندگی / گام نخست
گام نخست

گام نخست

 • گام نخستباز در خاطره‌ها، یاد تو ای رهرو عشق
  شعله سرکش آزادگی افروخته است
  یک جهان، بر تو و بر همت و مردانگی‌ات
  از سر شوق و طلب، دیده جان دوخته است(*)

شناخت سیره و سبک زندگی امام حسین (ع) که در میان امامان جایگاه ویژه‌ای دارد، «گام نخست» مسلمانی است. احیای هرساله عاشورا باهدف شناخت سیره و سرمشق‌گیری از آن برای رسیدن به شعور حسینی، می‌تواند آدمی را در زمینه رسیدن به عزّت و حفظ حرمت‌ها و حدود الهی، راه گشا باشد و برای رساندن ما به کمال یاری نماید، زیرا اسلام مجموعه‌ای از معارف و احکام است تا انسان در چارچوب فلسفه معرفتی آن بتواند هم مسئولیت فردی و هم اجتماعی خویش را به‌درستی انجام دهد و ضمن تزکیه نفس، در مقام خلافت الهی، خود و دیگران را به کمال برساند. در این زمینه، قرآن و روایات با طرح فریضه امربه‌معروف و نهی از منکر با توجّه خاصّ و تأکید ویژه به آن، بر حفظ آن تلاش دارند؛ زیرا بقای اسلام بر این اصل متکی و اگر به آن توجه نشود، ممکن است دین به‌طور کامل حذف شود. ازجمله:

 1. قرآن از مسلمانان می‌خواهد خطوط قرمز الهی در هم نشکنند و کسی از آن عبور نکنند. (۱)
 2. روایات هم بر اصل حفاظت بر این فریضه در راستای حفظ حدود الهی و احیای دین اسلام تأکید بسیار شده، مانند آنچه در فلسفه قیام امام حسین (ع) آمده که در راستای اجرای این فریضه بوده است. امام حسين (ع) فرمود: مى‌خواهم امربه‌معروف و نهى از منكر كرده و به سيره جدّم و پـدرم عمل كنم. (۲)

چرا که امام حسین (ع) نه‌تنها خود بر معروف الهی پایبند بود و از منکر پرهیز می‌کرد و دیگران را نیز به معروف فرمان می‌داد و از منکر بازمی‌داشت، بلکه حتی به‌گونه‌ای عمل می‌کرد تا شرایطی فراهم نیاید تا حریم حرمتی شکسته شود. از همین‌رو قيام كربلا يك نهضت اصلاحى و مبارزه با فساد، نه شورشى بر ضدّخليفه و ايجاد آشوب بود. برای محافظت از حرمت حریم مکه ترک حجّ نمود؛ زیرا دشمنان درصدد بودند تا در مکه خون ایشان را بریزند و مرجعیت ایشان را این‌گونه با حذف فیزیکی از میان بردارند. در این حال است که ایشان می‌فرماید:  به خدا سوگند اگر در چنين مكانى (خارج از مكّه) كشته شوم، بهتر از آن است كه با كشتن من حرمت مكّه شكسته شود. (۳) اين سخن را امام (ع) در پاسخ كسانى بيان فرمود كه می‌پرسیدند: چرا در چنين روزهايى كه مردم از هرجایی به مكّه می‌آیند، ایشان مكّه را ترك می‌کنند و از انجام عمل عبادی حجّ سرباز می‌زنند؟ زیرا ازنظر آن حضرت (ع) حفظ حدود الهی درهرحال واجب است و امام حسین (ع) به خود اجازه نمی‌دهد تا زمینه‌ساز حرمت‌شکنی دیگران باشد. بقای آن حضرت (ع) در مکّه، زمینه‌ساز آن بود که با ترور ایشان حرمت حریم الهی شکسته شود درحالی‌که خداوند، مکّه را خانه امن قرار داده (۴) و حتّی حفظ حیات هر گیاه و جان هر جانوری محفوظ است و کسی نمی‌تواند شاخه‌ای از درخت سبزی بشکند یا جانوری حتّی شپِش و مانند آن‌ها را بکُشد؛ چه رسد که خون انسانی ریخته و حرمت حریم مکّه شکسته شود. (۵)

زندگی عـزّتمند

عزّت از آنِ خدا و از آنِ پيامبر او و از آنِ مؤمنان است. (۶) خداوند مؤمن را عزیز می‌دارد و انسان با عزّت، خویش را حفظ می‌کند. شکی نیست که مصداق کامل مؤمن در این آیه امامان معصوم (ع) هستند؛ بنابراین آنان دنبال عزّت بودند و از خداوند عزّت را می‌خواستند.

 • از آستان همّت ما ذّلّت است دور
  و اندر کُنام غیرت ما نیستش ورود
  بر ما گمان بردگیِ زور برده‌اند
  ای مرگ، همّتی که نخواهیم این قیود
  اکنون‌که دیده هیچ نبیند به غیر ظلم
  باید ز جان گذشت، کزین زندگی چه سود؟
  گر جز به کشتنم نشود دین حقّ بلند
  اى تيغ‌ها بياييد بر فرق من فرود (۷)

 امام حسين (ع) به حرّ درباره مرگ عزتمندانه فرمود: من آن نيستم كه از مرگ بترسم، هر مرگى درراه رسيدن به عزّت چه آسان است!… آيا مرا از مرگ می‌ترسانی؟ هيهات كه تيرت به خطا رفت، من از مرگ نمی‌هراسم، روحم برتر و همّتم والاتر از آن است كه از بيم مرگ زير بار ستم بروم، آيا شما به بيشتر از كشتن من توان داريد؟ (۸) آگاه باشيد ابن زياد مرا بين شمشير آخته و ذلّت، مخيّر كرده است. دور باد براى او تسليم شدن از سوى ما، زير بار ذلّت و خوارى رفتن از ما دور است. (۹) وقتى امام حسين (ع) به سرزمين كربلا رسيد، ابن‌زياد، والى كوفه و گماشته يزيد، از آن حضرت (ع) خواست كه با يزيد بيعت كند، يا آماده جنگ باشد. امام (ع)، راه دوّم را برگزيد و جنگيد، ولى زير بار ذلّت ظالم نرفت و اين درسى براى همه امت اسلام بود كه: «مرگ شرافتمندانه، بهتر از زندگى همراه با ذلّت است.» سرِّ اینکه ائمه‌اطهار (ع)، این همه به زنده نگاه‌داشتن و احیای این خاطره توصیه و تأکید کرده و نگذاشته‌اند حادثه کربلا فراموش شود، این است که این حادثه، یک اسلام مجسم است. نگذارید این اسلام مجسم فراموش شود. (۱۰)

ر ک به:

 1. سوگواری
 2. رهبر عشق
 3. امام حسین (ع)
 4. هدف امام حسین(ع)
 5. زیارت امام حسین (ع)
 6. حرکت امام حسین (ع) از مکّه
 7. ملاقات های امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا
 8. روزشمار حرکت امام حسین (ع) از مکّه تا کربلا  بقیه در ادامه …

ادامه …

باکس شناور "همچنین ببنید"

کوفه

شهر نیرنگ‌ها ۱

آیا اهل کوفه برای همیشه مردمانى با ویژگى‏ هاى منحصربه‌ فردند؟ چرا آنان با امام …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *