شنبه , ۶ خرداد ۱۳۹۶
خانه / اسوه ها / اهل بیت(ع) / فاطمه عليها السّلام؛ فرشته اي زميني

فاطمه عليها السّلام؛ فرشته اي زميني

فاطمه, عليها, السّلام, فرشته, زمينيسرور بانوان دو عالم، حضرت صديقه طاهره، زهراي مرضيّه، عطاي خداي رحمان، کوثر پر ثمر قرآن و همتاي امير مؤمنان است. آن حضرت در بيستم جمادي الثاني سال پنجم بعثت، در مکّه پا به عرصه گيتي نهاد و در دوران حضور پدرش در مکّه، سختي هاي آن بزرگوار را در راه تبليغ دين مبين اسلام ديد و خود نيز سه سال از کودکي را در شرايط جانکاه و طاقت فرساي شعب ابي طالب گذراند. زهرا عليها السّلام در آن هنگام فرياد کودکان را مي شنيد و خودش هم طعم گرسنگي را مي چشيد و از اين رهگذر، درس شکيبايي و مقاومت را فرا مي گرفت. ايشان به سبب ايثارگري فراوان در راه پدر، لقب امّ ابيها، را از آن خود کرد. در خردسالي مادرش خديجه را از دست داد و قلب کوچکش فراق مادر را احساس کرد. ايشان از هيچ اقدامي براي ياري پدرش دريغ نمي ورزيد و در سال سيزدهم بعثت، پس از هجرت پيامبر به مدينه، با سن اندک خود، مسير صدها کيلومتري مکّه تا مدينه را پيمود و همراه اميرمؤمنان علي عليه السّلام و ديگر زنان، خود را به آن حضرت رساند.

بي تو …

بي تو تنهايي سخت است اي عشق من،اي تمام هستي من. بي تو بودن معنا ندارد. بي تو، چراغ زندگي ام خاموش است. بي تو، گذران قافله عمر دلگير است. بي تو، زينب تنها مي شود، حسين مي ميرد. بي تو، بيت الاحزان مدينه تنها مي شود. بي تو، آسمان چگونه ببارد، زمين چگونه تاب بياورد. بي تو، مدينه سر بر بالين کدام دوست نهد. بي تو، ستارگان خاموشند. بي تو، ديگر صداي ضجه و ناله نمي آيد. زهرا جان! ريحانه رسول! بي تو، خورشيد غمگنانه غروب مي کند. اي بي همتا!… آسمان چگونه پهلويت را ديد و نگريست، و زمين چگونه صورتت را ديد و در هم نشکست. اي برترين بانو! عارفانه عروج کردي و چشم در چشم رسول دوختي. عاشقانه پر کشيدي و در آغوش برترين بشر آرام گرفتي!

ادب زهرا عليها السّلام

پيامبر اکرم صلّي الله عليه و آله و سلّم پس از رحلت حضرت خديجه، با امّ سلمه ازدواج کرد و فاطمه را به همسر وفادار خود سپرد تا از وي نگه داري کند. امّ سلمه مي گويد: پيامبر اکرم صلّي الله عليه و آله و سلّم فاطمه را به من سپرد تا درتربيتش کوشش کنم. من هم از تربيت و راهنمايي او دريغ نداشتم، ولي به خدا سوگند، او از من باادب تر و داناتر بود.

برتر از مريم عليها السّلام

امام صادق عليه السّلام فرمود: فاطمه عليها السّلام از آن جهت محدَّثه ناميده شده که فرشتگان از آسمان فرود مي آمدند و مانند حضرت مريم به وي مي گفتند: اي فاطمه خدا تو را برگزيد و پاکيزه گردانيد و تو را بر زنان عالم برتري داد. اي فاطمه در پيش گاه پروردگارت فروتني و سجده کن وبا رکوع کنندگان رکوع نما و بدين ترتيب، وي با فرشتگان نيز سخن مي گفت. شبي فاطمه عليها السّلام به فرشتگان فرمود: مگر مريم، دختر عمران برگزيده و برتر از تمام زنان عالم نيست؟ آن ها گفتند: مريم تنها سرور زنان عالم در زمان خود بود، ولي خدا تو را سرور زنان در زمان خودت و زمان مريم و نيز زنان اولين و آخرين قرار داده است.

حسين جعفري

منبع: حوزه نت

باکس شناور "همچنین ببنید"

الگوی شایسته

الگوی بسیار مناسب برای جوانان، جوانی است که جوانان کشورهای اسلامی، بتوانند از تابش وحی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =