خانه / آیین زندگی / مرا شفاعت كن
مرا شفاعت كن

مرا شفاعت كن

برکت قمامام رضا (ع) فرمود: یا سعد! قبری از ما در قم است. عرض کردم: منظور قبر کریمه‌ی اهل‌بیت (س) است؟ فرمود: آری. (۲) سپس فرمود: شما آن بزرگوار را با این وضع زیارت بکنید. لذا این زیارت‌نامه‌ جزء مُنشئات امام رضا (ع) است که فرمود: وقتی خواستید حضرت (س) را زیارت کنید، این‌چنین بگویید. در زیارتی كه انسان می‌گوید: «آنچه را كه دادی از ما نگیر.» یعنی ولایت و ایمان را از ما نگیر. (۳) این همان درخواست تثبیت موجودیت است. هرکسی به هر مرحله رسید نسبت به آن مرحله بیناست و نسبت به مراحلی كه در پیش دارد نابیناست. لذا صرف فهم كافی نیست. چون انسان بااینکه مطلبی را می‌داند باز دست به گناه می‌زند اما اگر ببیند آتش است دست به آتش نمی‌زند. این بخش از زیارت که می خوانیم: «ای فاطمه معصومه! در مورد رفتن به بهشت مرا شفاعت كن،. چراکه در پیشگاه خداوند، دارای مقام و منزلتی بس ارجمندی هستی.» (۴) کسی حق شفاعت دارد که در کنار عدالت الهی از مظاهر اسمای حسنای خدا باشد. خداوند اگر با عدل خودش با ما رفتار بکند بسیاری از انسان‌ها آسیب خواهند دید، ولی اگر رحمت او ضمیمه ی عدل او گردد در این صورت به این کار «شفاعت» می گویند. لذا اگر حضرت معصومه (س) به این مقام رسیده که همه در کنار بارگاه ملکوتی او عرض می‌کنند: « یَا فَاطِمَةُ اشْفَعِی لِی فِی الْجَنَّةِ فَإِنَّ لَكِ عِنْدَ اللَّهِ شَأْنا مِنَ الشَّأْن» معلوم می‌شود که حقّ شفاعت دارد تا از ما شفاعت نماید، زیرا در قیامت همگان به شفاعت خاندان پیامبر (ع) نیازمندند. اهل بهشت‌اند با شفاعت درجاتشان رفیع می‌شود، همه کسانی که دینشان مورد رضایت خداوند است نیازمند به شفاعت‌اند، یا در نجات از جهنّم یا در تخفیف از عذاب و ورود به بهشت یا ترفیع درجات بهشت، به‌هرتقدیر در همه‌ی این مراحل و درجات به شفاعت نیازمندند. اینکه همه در پیشگاه این کریمه عرض می‌کنند: «… إشفَعی لی فی الجنة فإن لَکِ عِندَ الله شأناً من الشأن»، معلوم می‌شود این کریمه از ولایت الهی برخوردار و با قرآن همراه است و از آن جدا نمی‌شود. چنین مقامی را اگر کسی بشناسد و با این معرفت زیارت کند استحقاق بهشت را دارد. همه‌ی این امور نشان می‌دهد که حضرت (س) در چه جایگاهی است که امام هشتم و نهم (ع) هم ترغیب کرده‌اند که آن حضرت (س) را زیارت کنید به‌نحوی‌که امام رضا (ع) زیارت‌نامه خاصی مقرر کرده و در آن جمله‌هایی را تعبیه نموده که نشانه‌ی مقام و منزلت والای حضرت معصومه (س) است. قرائت این زیارت‌نامه‌ی مأثوره، حفظ عطیه‌ایی از عطیه‌های ولایی است.

ر ک به:

 1. زائر
 2. دیدار
 3. زیارت
 4. ملاقات
 5. آداب زیارت
 6. زیارت کعبه
 7. زیارت خاصّ
 8. اهمیت زیارت
 9. زیارت عاشورا
 10. والاترین زیارت
 11. زیارت با پای پیاده
 12. زیارت امام حسین(ع)
 13. خواندن زیارت عاشورا
 14. پیاده رفتن به زیارت ائمه(ع)
 15. چگونگی سفرهای زیارتی و …
 16. زیارتی برابر زیارت امام حسین(ع)

پانویس:

 1. به‌جز حضرت معصومه (س) هیچ امامزاده‌ای را پیدا نمی‌کنیم كه زیارت «مأثور: نقل‌شده، منقول، ویژگی حدیثی که از زمان‌های قدیم از یکی به دیگری رسیده باشد» داشته باشند؛ مأثور اینكه خود ائمه (ع) برای او زیارت‌نامه گفته باشند، حضرت معصومه (س) چنین افتخاری را دارد. شاید پس از نجف اشرف، مدفن هیچ امامزاده‌ای و حتی امام معصومی را نتوان یافت كه این‌چنین مراجع تقلید، دور آن حلقه‌زده‌باشند.
 2. تحریرات، مراسلات، مکتوبات، نامه‌ها و نوشته شده‌ها
 3. فَلا تَسْلُبْ مِنِّی مَا أَنَا فِیهِ؛ آنچه را كه دادی از ما نگیر.
 4. یَا فَاطِمَةُ اشْفَعِی لِی فِی الْجَنَّةِ فَإِنَّ لَكِ عِنْدَ اللَّهِ شَأْنا مِنَ الشَّأْنِ: ای فاطمه معصومه! در مورد رفتن به بهشت مرا شفاعت كن،. چراکه در پیشگاه خداوند، دارای مقام و منزلتی بس ارجمندی هستی.

منبع:

تفسیر سوره حمد، حضرت آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی، ج ۲۳، سال ۸۲

باکس شناور "همچنین ببنید"

مُؤمِن

دیندار

دیندار یا مُؤمِن و متدین کسی هست که وجود خدا را تصدیق، در برابر او …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *