خانه / سلامت / بهداشت جان / سلامتی در قرآن
سلامتی در قرآن

سلامتی در قرآن

سلامتی در قرآنواژه سلامتی به‌صورت گسترده در گفتگوهای روزمره‌ مورداستفاده قرار می‌گیرد، بی‌آنکه تعریف سلامتی مشخص باشد. سلامتی، به معنای؛ بهبودی، تندرستی، صحت‌مزاج، عافیت، توانمندی بدن برای فعالیت روزانه و حفظ انرژی برای موارد اضطراری و دوری از بیماری‌ها و تناسب کلّی جسمی است. سلامتی نعمتی است گران‌بها كه هر کسی بر اهمیّت آن واقف و انسان از ادای شكر آن عاجز و ناتوان است. (۱) فضل خدای را که تواند شمار کرد؟ یا کیست آنکه شکر یکی از هزار کرد؟ (۲) امّا سلامتی در قرآن نیز از جایگاهی ویژه برخوردار است زیرا بدن انسان بسان مرکب روح و ابزار تکامل انسان است. ازاین‌رو دانستن ۱۰ نکته در خصوص سلامتی قابل‌توجّه است:

  1. اصل اول در سلامتی، غذای حلال است. (۳)
  2. به‌اندازه کافی و لازم، بخورید و بیاشامید. (اعراف، ۳۱)
  3. انسان با دقت و تأمل در غذایی که می‌خورد، بنگرد. (عبس، ۲۴)
  4. خداوند بیماری‌ها را شفا می‌دهد و دیگران، وسیله و واسطه‌اند. (شعرا، ۸۰)
  5. گوشت، ماهی و میوه از نعمت‌های زندگی‌بخش الهی هستند. (مائده، ۱ و ۹۶، نحل، ۱۴ و مؤمنون، ۱۹)
  6. از عوامل سلامتی، آرامش روح، نعمتی قابل‌ستایش و آیتی از آیات اعجاز آمیز الهی «خواب» است. (روم، ۲۳ و فرقان، ۴۷)
  7. شیوه غذا خوردن بهشتیان، صرف دو وعده ‌غذای اصلی روزانه در اول و آخر روز، «صبحانه و شام» بهترین نحوه تغذیه برای سلامتی است. (مریم، ۶۲)
  8. با قرائت قرآن و عمل به آن همه دردها را ریشه‌کن سازید. با روحِ قرآن مرتبط گردید تا همه سیستم‌های روح و جسم شما در تعادل مطلوب خود قرار گیرند. (یونس، ۵۷ و اسراء، ۸۲)
  9. سخت‌ترین و ناگوارترین بیماری‌ها، مرض قلب یا بیماری دل است. چون وقتی روح و دل فردی به این بیماری گرفتار شد، از شنیدن و دیدن و درک حقایق عاجز می‌گردد و این بدترین وضعی است که یک انسان پیدا می‌کند، (اعراف، ۱۷۹ و توبه، ۱۲۵)
  10. مؤمنان شایسته‌ترین افراد در استفاده از نعمت‌های الهی مانند غذاهای پاکیزه می‌باشند. خداوند می‌فرماید: چه کسی این غذاهای پاکیزه را بر شما حرام کرده است؟ این‌ها زیبایی‌های زندگی دنیاست که خداوند برای بهترین بندگانش خلق نموده است. پس از نعمت‌های خداوند استفاده کنید. (اعراف، ۳۲ و مائده، ۸۷ و ۸۸) امام علی (ع): خداوند همان‌قدر از حرام شمردن آنچه حلال نموده است، ناراحت می‌گردد که حرام او را نادیده بگیرید و مانند یک امر حلال انجام دهید. (۴)

هفت آیه شفابخش: قرائت این هفت آیه برای شفای بیمار توصیه شده است. (۵) بقیه در ادامه …

باکس شناور "همچنین ببنید"

پیروزی در دسترس

پیروزی آشکار

از چهار فضیلت برتر اخلاقی، شجاعت موردتوجه آیات و روایات است.[۱] امام علی (ع) آن …