خانه / آیین زندگی / خوش‌زبانی
خوش‌زبانی

خوش‌زبانی

خوش‌زبانیدر زندگی پرهیاهوی معاصر آشنایی و شناخت مهارت‌های زندگی،‌ برنامه‌ای جامع‌ برای ایجاد تغییری پایدار و مادام‌العمر‌است،‌ مشروط به این‌که آن‌ها را به‌دقت بیاموزیم. از همه مهم‌تر این‌که متعهد شویم آن‌ها را هرروز در زندگی روزانه خود تکرار کرده و به‌کارگیریم یعنی با آن زندگی کنیم تا بخشی از وجودمان و جزئی از نرم‌افزار ذهنی‌مان شود. در این صورت می‌توانیم استعدادهای درونی خود را تقویت و راه رسیدن به قله سعادت را هموارتر و کوتاه‌تر سازیم. مهارت ارتباط مؤثر از مواردی است که کمک می‌کند تا بتوانیم اهداف خودمان را بیان راحت بیان کنیم. بدین معنی که بتوانیم خواسته‌های خود را ابراز و به هنگام نیاز از دیگران درخواست راهنمایی کنیم. کسی که دارای گفتار نیکو و خوش باشد، خوش‌زبان است. شیرین‌زبان کسی است که با مردم به زبانِ خوش‌، سخن بگوید.[۱] خداوند می‌فرماید: با مردم به زبانِ خوش، ‌سخن بگویید.[۲] پروردگارا! سینه‌ام را گشاده کن و کارم را برایم آسان گردان و گره از زبانم بگشای تا سخنان مرا بفهمند.[۳] امام علی (ع) می‌فرماید: ارزش انسان از گفتارش شناخته می‌شود. زبانت را به نیکو سخن گفتن عادت بده تا از ملامت ایمن باشی. به دست آوردن حکمت به زیبا نمودن گفتار و به‌کارگیری نرمی در گفتار و رفتار است.[۴] در طول روز خیلی سؤال‌ها را ممکن است از همدیگر بپرسیم:

  • چرا نداری؟
  • چرا نخریدی؟
  • چطور زندگی می‌کنی؟

ممکن است هدفمان صرفاً کسب اطلاع باشد، یا از روی کنجکاوی و یا … اما نمی‌دانیم چه آتشی به جان شنونده می‌اندازیم!…

  1. پدری درنهایت خوش بختی است. یکی می‌گوید: پسرت چرا بهت سر نمی‌زند؟ یعنی برات وقت نمی‌گذارد؟ با این حرف صفای قلب پدر را تیره‌وتار می‌کند!
  2. دختری درسش را می‌خواند و سرکار می‌رود، فامیلی او را در مهمانی می‌بیند می‌گوید: شوهر نکردی؟ می‌ترشید! حرفش را می‌زند و می‌رود ولی روح و روان دختر را به هم می‌ریزد.
  3. خانمی بچه‌دار شد، دوستش گفت: برای تولد بچه،‌ شوهرت برات هیچی نخرید؟ یعنی برایش هیچ ارزشی نداری؟ بمب را انداخت و رفت. ظهر که شوهر به خانه آمد کار به دعوا کشید و تمام!
  4. جوانی از رفیقش پرسید: کجا کار می‌کنی؟ ماهانه چند می‌گیری؟ صاحب‌کار قدر تو را نمی‌داند! از شغلش دلسرد شد و درخواست حقوق بیشتر کرد. صاحب‌کار هم قبول نکرد و اخراجش کرد!

این است سخن گفتن به زبان شیطان.

باکس شناور "همچنین ببنید"

آسودگی خاطر

آسودگی خاطر

برای موفقیت در کارها، هیچ عاملی به‌اندازه آرامش مهم نیست. آسودگی خاطر، همان آرامش است.[۱] …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *